Rośnie liczba e‑booków. Czy ty też e‑czytasz?

Rośnie liczba e-booków. Czy ty też e-czytasz?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

21.03.2012 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co trzeci dorosły Amerykanin posiada czytnik e-booków. To dwa razy więcej niż latem zeszłego roku. E-czytelnictwo staje się trendem, który nabiera rzeczywistego wymiaru na całym świecie.

  1. proc. – dokładnie tyle pełnoletnich obywateli Stanów Zjednoczonych korzysta z e-czytników. Średnio czytają na nich ponad 20 książek rocznie. To wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez agencję The Harris Interactive. Latem 2011 roku odsetek posiadaczy czytników e-booków wynosił zaledwie 15 proc. Oznacza to, że w przeciągu siedmiu miesięcy liczba e-czytelników wzrosła niemal dwukrotnie!

W rzeczywistości może być ich znacznie więcej. Jak pokazują badania Pew Research, ponad 4. proc. Amerykanów posiada smartfona, który umożliwia czytanie e-książek. Choć nie wiadomo ilu użytkowników faktycznie korzysta z tej funkcji, to w teorii niemal co drugi mieszkaniec Stanów ma taką możliwość.

Odzwierciedleniem rosnącego zainteresowania e-czytaniem są wyniki sprzedaży e-booków za 201. rok - prawie 970 milionów USD. Oznacza to 117 proc. wzrost w stosunku do roku 2010. Pomimo, iż wynik jest bardzo dobry, to należy zaznaczyć, że tempo wzrostu nieco wyhamowało. Między 2009 a 2010 rokiem wyniosło ono 164 proc.

Globalna tendencja nie pozostaje bez echa w Polsce. Ibuk.pl w 201. roku odnotował najlepszy wynik od momentu wejścia na rynek. Dwucyfrowy wzrost zainteresowania ofertą, w porównaniu z rokiem 2010, to także dobry prognostyk na przyszłość.

Co ciekawe, wśród e-czytelników odnotowano nie tylko wyższe zainteresowanie e-bookami, lecz również książkami drukowanymi. Jak wynika z badania Book Industry Study Group, kupują je oni najchętniej poprzez dedykowane aplikacje oraz w sklepach internetowych. Coraz rzadziej zaglądają natomiast do tradycyjnych księgarni.

Potwierdzają to badania Chińskiej Akademii Prasy i Publikacji. 16,4 proc. e-czytelników w Kraju Środka, po przeczytaniu e-booka, kupuje papierową wersję książki. Głównie w sieci. Zgadza się z tym także Paweł Lewandowski, Menedżer marketingu online Wydawnictwa Naukowego PWN –. “Duża część klientów naszej czytelni online - ibuk.pl, zamawia również klasyczne, drukowane publikacje na stronie wydawnictwa. To pokazuje nam, że te dwa formaty mogą świetnie się uzupełniać.”

E-czytelnictwo rozwija się także w Azji. W 200. roku, aż 20 proc. Chińczyków regularnie e-czytało. W przełożeniu na liczbę osób daje to niemal 27 milionów e-czytelników, zaledwie w jednym kraju!

Naprzeciw potrzebom nowoczesnych czytelników wychodzą również wydawcy w Japonii. 18. przedsiębiorstw z tej branży połączyło swoje siły, by w szybkim tempie zdigitalizować milion popularnych tytułów. Uatrakcyjnienie oferty ma być zarówno motorem napędowym rynku, jak i odpowiedzią na dynamicznie rosnący popyt.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nokia przeprojektuje UI systemu Windows Phone?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)