Roombots: roboty, które same złożą się w meble

Roombots: roboty, które same złożą się w meble

Roombots: roboty, które same złożą się w meble
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
29.05.2014 17:47, aktualizacja: 30.05.2014 10:43

Szwajcarscy naukowcy pracują nad projektem, który zaciekawi nie tylko fanów robotyki, ale także osoby, którym zależy na zachowaniu dużej ilości wolnej przestrzeni w domu.

W zeszłym roku pisaliśmy o M-Blocks - sześcianach, które samodzielnie potrafią składać się w proste konstrukcje. Okazuje się, że nie tylko naukowcy z MIT pracują nad podobnymi robotami. Szwajcarscy inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) zaprezentowali właśnie swoją koncepcję mebli przyszłości.

Obraz
© (fot. materiały prasowe)

Roombots posiadające kształt zaokrąglonych kostek z wysuwanymi na życzenie maleńkimi haczykami potrafią samodzielnie się poruszać i przybierać określoną formę. Na razie mówimy tu o prototypach wykorzystywanych do bardzo prostych rzeczy takich jak przenoszenie drewnianego stołu, ale naukowcy będą dążyć do tego, by w przyszłości to właśnie robotyczne kostki zastąpiły nam meble. Oczywiście nie wszystkie, ale np. takie, których potrzebujemy tylko czasami. Przykładowo gdy odwiedzą nas goście Roomboty przybiorą kształt dodatkowych krzesełek, a gdy zechcemy rozkoszować się urlopem z nasze dotychczasowe biurko zamieni się w leżankę.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Google zmieniło swoje logo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)