RockBox w iPodzie

RockBox w iPodzie

RockBox w iPodzie
Źródło zdjęć: © WP
09.07.2007 00:49, aktualizacja: 06.03.2017 13:14

iPod inny niż wszystkie

Dzięki hobbistom skupionym wokół projektu RockBoxmożemy mieć iPoda innego niż wszyscy. RockBox to rozwijany na zasadach _ Open Source _ alternatywny firmware dla odtwarzaczy multimedialnych, nie tylko dla iPoda.

Jądrem systemu RockBox jest Linux przygotowany z myślą o urządzeniach przenośnych. Dzięki temu oprogramowanie jest bardzo elastyczne, a grupa programistów skupionych wokół projektu aktualizuje go praktycznie co dziennie. Reagując na uwagi o błędach oraz wdrażając nowe funkcjonalności o których implementację zabiegają użytkownicy. I wszystko to zupełnie za darmo.

1 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

W domyślnych ustawieniach ekran będzie prezentował się dość ubogo, wręcz ascetycznie. Musimy zapomnieć o graficznych bajerach rodem z Apple, przynajmniej przy pierwszym uruchomieniu.

2 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

RockBox zmienia sposób zarządzania i odtwarzania plikami w iPodzie. Nie potrzebujemy już żadnego dodatkowego oprogramowania by wgrać lub zgrać muzykę z iPoda. Po prostu wgrywamy ją do wybranego katalogu. By je odtworzyć, po prostu wskazujemy miejsce z którego mają być pobierane pliki do grania. Na inny komputer kopiujemy je tak jak z przenośnego dysku.

3 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Nawet pobieżne przyjrzenie się ekranowi odtwarzania pozwala zauważyć nowe funkcjonalności. Jak choćby stereofoniczny wskaźnik sygnału, który pojawił się poniżej wskaźnika postępu odtwarzania czy wyświetlanie stopnia kompresji który widoczny jest poniżej wskaźnika czasu utworu

4 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Wygląd ekranu możemy zmieniać poprzez załadowanie gotowych motywów. Możemy też tworzyć własne. Zmienić możemy praktycznie wszystko, od tapety, po przez czcionki, kończąc na wyglądzie poszczególnych elementów interface’u takich jak pasek postępu odtwarzania, synalizatory stanu odtwarzacza itp.

5 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Pod RockBox'a pojawiają się też różne gry. Poczynając od klasycznego Asteroids...

6 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

po przez różne mutacje Tetrisa, Ponga, Arkanoida, PacMana, Sapera...

7 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Jeśli przyjdzie nam ochota zagrać w Doom’a to też możemy. Wystarczy wgrać pliki "scenariuszy" .wad i uruchomić plugin Doom

8 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Doom na iPodzie pracującym pod kontrolą firmware RockBox

9 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Dla RockBox’a, dzięki jego otwartej architekturze powstają coraz to nowe dodatki które instalowane i uruchamiane są jako pluginy. Są to na przykład różne wskaźniki poziomu sygnału, lub też wizualizery. Przykładem jednego z nich jest "osciloscope"

10 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

Zupełnie nowy zegar na iPodzie

11 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

wygląda na przykład tak. Jego wygląd również można zmieniać, edytując pliki konfiguracyjne

12 / 12

RockBox

Obraz
© WP | [k-o]

RockBox nie niszczy oryginalnego oprogramowania iPoda. Odtwarzacz możemy w każdej chwili zrestartować i uruchomić pod kontrolą applowskiego, pierwotnego oprogramowania. Wystarczy tuż po restarcie przesunąć przełącznik blokujący manipulator iPoda na pozycje "HOLD", a iPod przywita nas dobrze znanym jabłuszkiem

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)