Robot za 10 dolarów?

Robot za 10 dolarów?
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

16.07.2012 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komputery i elektronika stają się coraz tańsze. Dobrym przykładem tego zjawiska jest Raspberry Pi lub ODROID-X. Jednak czy da się zbudować robota, który kosztowałby jedynie 10 dolarów?

AFRON - African Robotics Network –. uważa, że tak. W tym celu zainicjowali oni konkurs na zbudowanie robota, który miałby kosztować właśnie tyle. Pomysłodawcy, profesorowie Ken Goldberg i Ayorkor Korsah mają nadzieję, że dzięki maksymalnie niskiej cenie, tanie roboty będzie można wykorzystać do nauki w Afryce i ogólnie w krajach trzeciego świata. Z powodów finansowych uczniowie z tych krajów bardzo często nie mają bowiem dostępu do najnowocześniejszych technologii.

Konkurs Ten Dollar Robot Design Challenge ma zachęcić studentów, zawodowców i entuzjastów z całego świata do zmierzenia się z zadaniem skonstruowania jak najtańszego robota. Swoje pomysły można zgłaszać w trzech kategoriach: robotów kontrolowanych bezpośrednio przez zewnętrzny komputer, niezależnych robotów, które najpierw trzeba zaprogramować na komputerze oraz całkowicie niezależnych, programowalnych robotów.

Pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii nagrodzone zostaną nagrodami w wysokości 500. 250 i 100 dolarów oraz egzemplarzem Raspberry Pi. Projekty oceniane będą pod względem ich przydatności w nauczaniu, łatwości budowy oraz przede wszystkim kosztu. Zaprojektowane roboty nie muszą koniecznie kosztować 10 dolarów, ale organizatorzy chcieliby, by był to cel przyświecający projektantom.

Zwycięskie projekty muszą wykorzystywać także oprogramowanie open source, które AFRON opublikuje na swojej stronie internetowej by nauczyciele na całym świecie mogli wykorzystać projekty i oprogramowanie jako narzędzia do nauki programowania.

-_ Mam przeczucie, że to będzie bardzo inspirujące _ - mówi Goldberg. - _ Ludzie zaczną na to pisać. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)