RIAA vs Usenet: runda 1

RIAA vs Usenet: runda 1
17.10.2007 11:30

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego ( RIAA ) skierowało pozew sądowy przeciwko serwisowi Usenet.com. Przedstawiciele organizacji zarzucają jego operatorowi, że "umożliwia użytkownikom nielegalne powielanie i dystrybuowanie w Internecie milionów materiałów chronionych prawem autorskim". W pozwie czytamy, że Usenet.com wręcz zachęca użytkowników do takich działań.

Według RIAA, owo zachęcanie polega na tym, iż na stronie Usenet.com umieszczono informację, z której wynika, iż operator serwisu w żaden sposób nie monitoruje jakie treści przesyłają między sobą jego użytkownicy. Zdaniem prawników organizacji, takie oświadczenie jest jawną zachętą do nielegalnego udostępniania plików ( ponieważ informuje użytkowników o tym, że mogą bezkarnie wymieniać dowolne materiały ).

Komentatorzy zwracają uwagę, że pozew skierowany przeciwko Usenet.com oznacza nowy etap w trwającej od kilku lat wojnie RIAA z piractwem. Pierwszym etapem owej batalii było podjęcie kroków prawych przeciwko najpopularniejszym sieciom P2P ( Kazaa, Napster, Grokster ), później przyszedł czas na pozwy skierowane przeciwko indywidualnym użytkownikom, zaś następnie - na walkę z trackerami BitTorrenta. Teraz stowarzyszenie zabrało się za walkę z kolejnym "ośrodkiem piractwa" - grupami usenetowymi.

Na razie pozew skierowany jest jedynie przeciwko amerykańskiemu serwisowi Usenet.com - jest jednak bardzo prawdopodobne, że wkrótce podobne pozwy zostaną wysłane do operatorów podobnych witryn. RIAA domaga się od właściciela serwisu natychmiastowego zaprzestania nielegalnej działalności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)