RIAA vs Usenet: runda 1

17.10.2007 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego ( RIAA ) skierowało pozew sądowy przeciwko serwisowi Usenet.com. Przedstawiciele organizacji zarzucają jego operatorowi, że "umożliwia użytkownikom nielegalne powielanie i dystrybuowanie w Internecie milionów materiałów chronionych prawem autorskim". W pozwie czytamy, że Usenet.com wręcz zachęca użytkowników do takich działań.

Według RIAA, owo zachęcanie polega na tym, iż na stronie Usenet.com umieszczono informację, z której wynika, iż operator serwisu w żaden sposób nie monitoruje jakie treści przesyłają między sobą jego użytkownicy. Zdaniem prawników organizacji, takie oświadczenie jest jawną zachętą do nielegalnego udostępniania plików ( ponieważ informuje użytkowników o tym, że mogą bezkarnie wymieniać dowolne materiały ).

Komentatorzy zwracają uwagę, że pozew skierowany przeciwko Usenet.com oznacza nowy etap w trwającej od kilku lat wojnie RIAA z piractwem. Pierwszym etapem owej batalii było podjęcie kroków prawych przeciwko najpopularniejszym sieciom P2P ( Kazaa, Napster, Grokster ), później przyszedł czas na pozwy skierowane przeciwko indywidualnym użytkownikom, zaś następnie - na walkę z trackerami BitTorrenta. Teraz stowarzyszenie zabrało się za walkę z kolejnym "ośrodkiem piractwa" - grupami usenetowymi.

Na razie pozew skierowany jest jedynie przeciwko amerykańskiemu serwisowi Usenet.com - jest jednak bardzo prawdopodobne, że wkrótce podobne pozwy zostaną wysłane do operatorów podobnych witryn. RIAA domaga się od właściciela serwisu natychmiastowego zaprzestania nielegalnej działalności.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)