Rewolucyjny środek transportu coraz bliżej Europy

Rewolucyjny środek transportu coraz bliżej Europy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | JumpStartFund

25.05.2017 15:23, aktual.: 25.05.2017 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podróż z prędkością dźwięku może stać się możliwa. Tym razem jednak nie za sprawą supersonicznych samolotów, a zupełnie nowego środka transportu.

Norweska Partia Zielonych domaga się stworzenia trasy, która połączyłaby Oslo z Kopenhagą. Pomysł, który rzucił światu Elon Musk, może doczekać się realizacji w Europie.

Hyperloop to środek transportu, w którym pociągi podróżowałyby w specjalnych próżniowych tubach, z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku (około 970 km/h). Między Oslo i Kopenhagą jest 480 km. Oznaczałoby to, że podróż między tymi dwoma miastami trwałaby 29 minut.

Pomysł stworzenia Hyperloopa jest też obecny w Polsce. Jedna z polskich załóg dostała się nawet do finału konkursu organizowanego przez SpaceX – firmę należącą do Elona Muska.

O realizację tego pomysłu w Polsce wnosił też poseł Piotr Liroy-Marzec. W swoim wystąpieniu mówił, że to coś, na co Polska powinna postawić. Argumentował, że budowa nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy nie może polegać na kopiowaniu technologii, które na świecie rozwija się od dwudziestu lat, tylko technologii, których świat będzie używał za dwadzieścia lat. Dodał też, że rozwiązanie to jest tańsze (1/4 kosztu budowy kolei dużych prędkości) i bardziej ekologiczne niż obecnie istniejące środki transportu.
Podróż z Krakowa do Gdańska Hyperloopem zajęłaby zaledwie 35 minut.

Najbardziej ambitnie wygląda projekt realizowany na Słowacji. Firma HTT podpisała umowę z rządem tego kraju. Ma ona ocenić możliwość budowy linii Hyperloop, która połączyłaby Bratysławę, Budapeszt i Wiedeń oraz ocenić szanse przedłużenia linii do Koszyc. Podróż z Bratysławy do Wiednia trwałaby zaledwie osiem minut. Z Bratysławy do Budapesztu – 10 minut. Istnieje jednak wiele wątpliwości, czy Hyperloop kiedykolwiek pojedzie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)