Rewolucja w Gadu-Gadu - nowe serce

Rewolucja w Gadu-Gadu - nowe serce
Źródło zdjęć: © GG

01.10.2009 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sieć Gadu-Gadu, jedna z najliczniejszych polskich społeczności internetowych, ma od dzisiaj nowe serce - serwery. Miliony internautów, którzy codziennie przesyłają między sobą wiadomości przez GG, mogą być teraz pewni, że u podstawy całej sieci GG stoją najnowocześniejsze, stabilne rozwiązania technologiczne, a określenie „pady serwerów” stanie się jedynie historią

Dodatkowo, usunięte zostanie tzw. wygaszanie numeru GG, a nowa liczba dostępnych numerów to już wkrótce 4 mld, tymczasem na Ziemi żyje 6 mld ludzi. To przez serwer przesyłane są codzienne wiadomości GG, statusy dostępności, opisy ustawiane na numerach GG i cała aktywność w ramach sieci Gadu-Gadu. Korzysta z niej już ponad 7 milionów internautów miesięcznie, dziennie do komunikatora loguje się 5 milionów osób.

Obraz

Nowy serwer wprowadza absolutna rewolucję w dotychczasowym funkcjonowaniu Gadu-Gadu.

Dotychczasowy serwer zakończył swoją wysłużoną pracę kilka dni temu 2. września. Urządzenie to pracowało od samego początku istnienia Gadu-Gadu, czyli od 2000 roku. Przez ostatnie 3 lata pracownicy GG Network przygotowywali nowy serwer do samodzielnej pracy, i tak w piątek 26 września dotychczasowy serwer GG został zastąpiony nowym.

Nowe urządzenie jest dużo bardziej wydajne, a co za tym idzie w dużym stopniu poprawi się jakość oferowanych usług i stabilność sieci GG Network. Aktualnie używany nowy serwer w przeciwieństwie do poprzedniego pracuje pod kontrolą systemu Linux. Na chwilę obecną serwer zainstalowany jest na wielu maszynach w rozproszonej architekturze, dzięki temu udało się w niemal 100. wyeliminować ewentualne problemy, z jakimi wcześniej spotykali się użytkownicy Gadu-Gadu. Dotychczasowy serwer miał strukturę centralną.

Już wkrótce skończą się problemy z wygasaniem numerów GG. Dzięki nowej infrastrukturze, GG Network posiadać będzie w puli łącznie 4 miliardy numerów (sic!) - a przypomnijmy, że liczba mieszkańców Ziemi szacowana jest na ok. 6 mld. Dotychczas w puli znajdowało się 1. milionów numerów. Dzięki temu zniknie problem tzw. ekspiracji (wygaszania) numerów GG - zatem śmiało można powiedzieć, że numery użytkowników staną się „wieczne” - dosłownie. Dotychczas zdarzało się, że brak logowania na dany nr GG przez określony regulaminem okres wiązało się z przydzielaniem numeru innej, nowej osobie. Teraz ten problem zniknie - ekspiracja zostanie usunięta w najbliższych tygodniach.

Nowa infrastruktura ma m.in. za zadanie obsłużyć również nowe masowe projekty, które już w najbliższym czasie zostaną zaoferowane milionom internautów - będą to usługi nie tylko z zakresu komunikacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)