Restauracja, gdzie obsługują roboty

Restauracja, gdzie obsługują roboty
Źródło zdjęć: © AP

03.01.2011 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najlepszymi, najmilszymi, zawsze ustępującymi i nigdy nie biorącymi napiwków kelnerami może poszczycić się restauracja "Dalu Robot" w Chinach. Jaka jest tajemnica ich sukcesu? Zatrudnia... roboty

Otwarta w grudniu restauracja w Jinan, w południowej części prowincji Shandong to pierwsze w Chinach miejsce, gdzie jedzenie serwują roboty. Urządzenia przypominające droidy z "Gwiezdnych Wojen" umieszczone są na taśmowych ścieżkach, krążących wokół restauracji - informuje Physorg.

Obraz
© (fot. )

W "Dalu Robot" pracuje ponad tuzin robotów, zapewniających rozrywkę i obsługę, witających i przyjmujących gości w recepcji. Każdy z nich ma zamontowane czujniki ruchu, by w momencie, gdy podjedzie do klienta, zatrzymać się i poczekać aż ten odbierze swe danie z dzierżonej przez robota tacy.

"Roboty przyjmują o wiele lepsze postawy zachowawcze niż ludzie. Ludzie częściej się denerwują i szybciej tracą cierpliwość. Roboty zaś nigdy się nie męczą, po prostu dalej pracują, jeżdżąc wciąż i wciąż w kółko. I mogą tak całą noc" - zauważyła Li Xiaomei, 35-latka, która po raz pierwszy odwiedziła restaurację w Jinan.

Wchodzących do futurystycznego, świecącego neonami wnętrza gości wita wyposażona w czarujące rzęsy kobieta-robot. Rozrywkę podczas posiłku zapewniają roboty tańczące i mówiące, wyglądające niczym manekiny, których ruchy wykonują jedynie ręce. Teatr robotów zachwyci niejednego ciekawskiego.

Sektor usługowy nie zawsze nadążał za rozwojem technicznym kraju, ale odkąd ta restauracja powstała, klienci sławią zalety robotów. Właściciel Zhang Yongpei chciałby pokazać poprzez swoją restaurację, że Chiny są poważnym konkurentem w rozwoju technologii. Ma nadzieję, że jego inicjatywa pokazuje światu, że Chiny są innowacyjne i patrzą w przyszłość z otwartym umysłem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)