Raport Bloomberga: Apple i Amazon podsłuchiwane przez Chińczyków

Raport Bloomberga: Apple i Amazon podsłuchiwane przez Chińczyków

Raport Bloomberga: Apple i Amazon podsłuchiwane przez Chińczyków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Bolesław Breczko
04.10.2018 15:58

Sieci i bazy danych Apple i Amazona wykorzystują sprzęt zainfekowany przez chińskie urządzenia podsłuchowe – informuje Bloomberg. Apple ma na świecie 1,3 miliarda użytkowników, Amazon Web Services (AWS) obsługuje 43 proc. tzw. "chmury".

Bazy danych dwóch amerykańskich firm mogły być dostępne dla chińskich służb wywiadowczych. Według raportu Bloomberga do urządzeń wykorzystywanych przez Apple i Amazon zostały wszczepione mikroczipy umożliwiające podglądanie ruchu sieciowego i odczytywanie danych.

Jak czipy znalazły się w tysiącach urządzeń? Według Bloomberga, który bazuje na dochodzeniu rządu amerykańskiego prowadzonego od 2015 czipy trafiły tam podczas procesu składania ich w chińskich fabrykach firmy Super Micro.

Zarówno Apple, Amazon jak i Super Micro zaprzeczają doniesieniom. Apple wydało dodatkowo oświadczenie, w którym wyraża ubolewanie, że Bloomberg nie wziął pod uwagę możliwości iż ich informatorzy mogę być niedoinformowani. Wg Apple'a sprawa może mieć źródło w incydencie z 2016 roku kiedy to na jednym z serwerów dostarczonych firmie przez Super Micro odnaleziono zainfekowany sterownik.

Według Bloomberga podczas dochodzenia w 2015 roku niezależni eksperci faktycznie znaleźli szpiegujące urządzenia zarówno w Apple jak i w Amazonie. Po tym fakcie chińskie serwery zostały usunięte z siedzib Apple. Firmy przekonują, że dochodzenie miało zupełnie inne podłoże i nie dotyczyło szpiegowania.

Amerykanie poważnie obawiają się szpiegostwa ze strony chińskich producentów sprzętu elektronicznego. Nieoficjalnie z tego powodu Huawei, ZTE oraz producent kamer monitoringu Hikivision otrzymały zakaz sprzedaży w USA.

Źródło: Bloomberg, CNBC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)