Rakieta do niszczenia komputerów

Rakieta do niszczenia komputerów

Rakieta do niszczenia komputerów
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
25.10.2012 10:18

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że istnieją rakiety ziemia-powietrze, powietrze-ziemia czy powietrze-powietrze. Ale rakiet, które celują w komputery jeszcze nie było.komputery

  1. października Amerykanie przeprowadzili udany test rakiety zupełnie nowego typu. Rakieta ta przeznaczona jest specjalnie do niszczenia komputerów i elektroniki.

Pocisk rakietowy, który oficjalnie nazywa się CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project), do niszczenia elektroniki wroga wykorzystuje bardzo silne impulsy elektromagnetyczne na częstotliwościach mikrofal. Nad nową bronią pracował zespół naukowców z Boeinga oraz z US Air Force.

Podczas zeszłotygodniowego testu rakieta CHAMP unieszkodliwiła cel, wystrzeliwując w kierunku dwupiętrowego budynku, wypełnionego komputerami i elektroniką, wysoce energetyczny impuls elektromagnetyczny. W ciągu kilku sekund wszystkie urządzenia wewnątrz budynku przestały działać. CHAMP był tak skuteczny, że usmażył nawet elektrykę budynku oraz kamery, które miały rejestrować całe zdarzenie.

Podczas godzinnego testu rakieta zniszczyła w ten sposób elektronikę znajdującą się w siedmiu różnych budynkach.

Oficjalnie nie wiadomo czy program CHAMP będzie rozwijany, choć biorąc pod uwagę potencjał jaki już teraz posiada, jest to wysoce prawdopodobne. Szef programu, Keith Coleman, może być dumny z osiągnięć swojego zespołu:

_ „Technologia ta otwiera nową erę we współczesnej sztuce wojennej. W najbliższej przyszłości będzie można ją wykorzystać do tego by zamienić całą elektronikę i systemy danych wroga w złom, zanim jeszcze na pole bitwy przybędą pierwsi żołnierze czy samoloty”. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)