Quadral Chromium Style: test głośników do kina domowego

Quadral Chromium Style: test głośników do kina domowego

01.04.2010 10:43, aktual.: 02.04.2010 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Quadral Chromium Style można śmiało określić jako kolumny o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny. To perfekcyjnie wykończony i dobrze brzmiący zestaw wielokanałowy, zaspokajający apetyt estetów na dobre brzmienie w kinie. Seria Chromium Style bazuje na zaawansowanym wstęgowym przetworniku wysokotonowym, a smukłe skrzynki urzekają bardzo starannym wykonaniem. Do testu otrzymaliśmy zestaw 5.0, a więc bez aktywnego subwoofera, co z pewnością było celowe. Okazało się bowiem, że kolumny znakomicie radzą sobie z przetwarzaniem basu i mają tzw. kinowy pazur, co w średniej wielkości pomieszczeniach pozwala na rezygnację z aktywnego subwoofera.

Obraz

BUDOWA

Skrzynki zbudowano z 22mm MDF-u, co nie jest niczym nadzwyczajnym. Duże wrażenie robi za to sam ich „krój”, kształt oraz wykończenie. Uwagę zwraca także rzadziej spotykane, luksusowe rozwiązanie –. fortepianowy lakier w wersji białej lub czarnej. Łagodne zaokrąglenia profili bocznych ścianek udało się uzyskać dzięki ich specyficznej obróbce. Jest to tańsze rozwiązanie, niż stosowane przez niektórych producentów gięte płyty ze sklejki brzozowej.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Kolumna-Quadral-CHROMIUM-STYLE-50---1-79386-12197985.html )

Mamy tu do czynienia z trójdrożnymi podłogowymi kolumnami przednimi typu bas-refleks, trójdrożnym centralnym zespołem głośnikowym z obudową zamkniętą oraz tylnymi dwudrożnymi kolumnami typu bas-refleks. Każda posiada identyczny wstęgowy głośnik wysokotonowy –. ten zaawansowany przetwornik jest najdroższym zastosowanym w tej serii i to on winduje cenę zestawu. Wstęga działa jak każdy głośnik elektrodynamiczny i posiada specyficzny układ magnetyczny, napędzający niekonwencjonalne cewki sprzężone z nietypową aluminiową membraną w kształcie paska harmonijki. Pozostałe przetworniki odtwarzające zakres średnicy i basu wyposażono już w klasyczne stożkowe membrany z polimeru pokrytego cienką warstwą tytanu. Napędzają je wentylowane układy magnetyczne, a lekkie i sztywne kosze odlano z tworzywa sztucznego.

Najważniejszy jest fakt, że wszystkie zespoły głośnikowe bazują na identycznych głośnikach, co pozwala kreować spójny i jednorodny dźwięk. Płytki drukowane z filtrami zwrotnicy przytwierdzono w każdej z kolumn do tylnej ścianki. Znalazły się tam polipropylenowe kondensatory w torze wstęgowego tweetera oraz cewka powietrzna. Filtracją sygnału dla głośników przenoszących pasmo średnicy i basu zajmują się już mniej wyszukane elementy, w których skład wchodzą kondensatory elektrolityczne oraz cewki nawinięte na rdzeniu ferromagnetycznym, podnoszącym ich indukcyjność przy mniejszej ilości zwojów. Gniazda głośnikowe to wysokiej jakości pozłacane trzpienie z nakrętkami zalanymi w półprzeźroczysty plastik chroniący przed utlenianiem. Kołnierz zestawu gniazd wykonano z aluminium.

W DZIAŁANIU

Chromium Style sprawiają, że docierający do nas wielokanałowy dźwięk wydaje się świetlisty jak nigdy dotąd. Dzieje się tak głównie ze względu na zastosowane przetworniki wstęgowe. To właśnie one decydują o specyficznym brzmieniu kolumn niemieckiego Quadrala i mają najwięcej do „powiedzenia”. w kwestii reprodukowanego dźwięku. Wysokie tony są nietypowe, jeśli porównamy je z tymi wydobywającymi się z klasycznych tweeterów. Mają zdecydowanie większą masę, ale nie odbywa się to kosztem przesunięcia równowagi tonalnej. Co ciekawe, nawet przy tak wyraziście brzmiącej górze pasma nie odnieśliśmy wrażenia przejaskrawienia dźwięku, wręcz przeciwnie, wstęgi potrafią zabrzmieć miękko, przyjemnie i pastelowo. Przede wszystkim to one powodują, że odbierany dźwięk jest bardzo muzykalny i nasycony w wiele drobnych smaczków.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Kolumna-Quadral-CHROMIUM-STYLE-50---1-79386-12197985.html )

Do tej sielankowej koncepcji brzmienia mimo wszystko trochę nie pasowały nam tony harmoniczne kumulujące się w zakresie średnicy. Oczywiście z punktu widzenia kinomana poszukującego w brzmieniu jak największej ilości wrażeń wszystko będzie wyglądało dobrze, ale audiofil słuchający tych kolumn w konfiguracji stereo zwróci zapewne uwagę na niedoskonałe „zszycie”. wstęgi i głośnika stożkowego. Doszliśmy do wniosku, że brzmienie góry i najwyższego podzakresu średnicy jest bardziej rozświetlone w stosunku do nieco przyciemnionych tonów średnich. Z kolei bas był znakomicie kontrolowany, miał ładną barwę i – co najważniejsze – był obszerny, a tej ostatniej cechy w konfiguracji wielokanałowej nigdy za wiele.

W pomieszczeniach średniej wielkości rezygnacja z aktywnego subwoofera wydaje się uzasadniona, bowiem niskich składowych jest w sam raz i dodatkowy głośnik subbasowy mógłby tylko nieco namieszać. Po wyłączeniu w menu amplitunera obsługi aktywnego subwoofera podczas filmowych seansów ani razu nie odczuliśmy braku basu, zwłaszcza w jego najniższych rejonach. Podłogowe Chromium Style 50 sięgają na tyle nisko, że nie ma problemu nawet z odtworzeniem spektakularnych eksplozji materiałów wybuchowych czy wprawiających w mocne wibracje mebli efektów trzęsienia ziemi.
Jeśli chodzi o przestrzeń, to niemieckie kolumny zapewniają imponujące wrażenia i nie chodzi tu tylko o ponadprzeciętnie kreowaną panoramę wielokanałową, ale przede wszystkim ostrą i swobodną lokalizację poszczególnych źródeł pozornych.

WERDYKT
ZA
Świetna przestrzeń, rozbudowany bas i urzekająca swoboda w górnych rejonach pasma
PRZECIW
W stereo niezbyt spójne brzmienie związane z niedoskonałym „zszyciem”. wstęgowych tweeterów z głośnikami średniotonowymi.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Kolumna-Quadral-CHROMIUM-STYLE-10-BASE---1-2828-12197987.html )

PODSUMOWANIE
Ten piękny i oparty na rzadko spotykanych przetwornikach wysokotonowych zestaw kolumn zasługuje na wysokie noty nie tylko za eleganckie wykonanie, ale przede wszystkim jakość dźwięku, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów, które dokładnością w odwzorowaniu detali, a przy tym nieskrępowanym, selektywnym brzmieniem biją na głowę inne klasyczne konstrukcje za podobne pieniądze.

OCENA OGÓLNA (w skali od 1 do 5)
4 CENA: 9.999 zł za zestaw głośników

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
KOLUMNY PRZEDNIE CHROMIUM STYLE 50
Przetworniki: 135mm przetwornik niskotonowy z membraną tytanową-PP, 135mm przetwornik średniotonowy z membraną tytanową-PP, wstęga aluminiowa;
Obudowa: Bas-refleks
Pasmo przenoszenia 35Hz–65kHz
Skuteczność 88dB
Moc 100W
Wymiary 166(s)x941(w)x232(g)mm
Waga 12,2kg

KOLUMNY TYLNE CHROMIUM STYLE 30
Przetworniki 135mm przetwornik nisko-średniotonowy z membraną tytanową-PP, wstęga aluminiowa
Obudowa Bas-refleks
Pasmo przenoszenia 40Hz–65kHz
Skuteczność 87dB
Moc 60W
Wymiary 166(s)x319(w)x232(g)mm
Waga 5,5kg

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Glosniki-Quadral-CHROMIUM-STYLE-30---1-79386-12197989.html )

GŁOŚNIK CENTRALNY CHROMIUM STYLE 10 BASE
Przetworniki 135mm przetwornik niskotonowy z membraną tytanową-PP, 135mm przetwornik średniotonowy z membraną tytanową-PP, wstęga aluminiowa
Obudowa Zamknięta
Pasmo przenoszenia 49Hz–65kHz
Skuteczność 88dB
Moc 110W
Wymiary 550(s)x166(w)x232(g)mm
Waga 7,7kg

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)