PTC testuje WiMAX w Starachowicach

03.09.2007 22:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PTC wraz z miastem Starachowice przeprowadza testy technologii WiMAX. Pilotaż ma na celu weryfikację funkcjonowania technologii w rozwiązaniach skierowanych do mieszkańców miasta oraz podmiotów samorządowych.

Początkowo, pilotaż swoim zakresem obejmuje dostarczanie bezprzewodowych, szerokopasmowych łączy dla szkół i instytucji publicznych oraz system monitoringu miejskiego.

Obecnie w obrębie Starachowic działają dwie stacje bazowe PTC wykorzystujące transmisję WiMAX w licencjonowanym paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz. Obejmują one swoim zasięgiem całe miasto oraz okolicę w promieniu do kilkunastu kilometrów. Standard WiMAX umożliwia bezprzewodową, szerokopasmową transmisję danych z prędkością do 11 MB/s, a w przyszłości nawet do 75 MB/s.

Testując szybki Internet dla szkół i instytucji miejskich, PTC uruchomiła od 1. września instalacje WiMAX w 6 szkołach i 4 instytucjach miejskich (Starachowickie Centrum Kultury, Agencja Rozwoju Regionalnego, Inkubator Przedsiębiorczości, Miejski Zakład Komunikacyjny). Do końca września zainstalowanych zostanie kolejnych 50 terminali w pozostałych szkołach i instytucjach miejskich. Dzięki temu uczniowie wszystkich szkół w Starachowicach uzyskają możliwość korzystania ze światowych rozwiązań bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Testowy system monitoringu miejskiego jest drugim elementem programu realizowanego przez PTC. System zbudowany jest z 10 kamer nomadycznych rozmieszczonych w newralgicznych punktach miasta oraz z centrum zarządzania monitoringiem usytuowanym w siedzibie straży miejskiej. Umożliwia on poza bieżącą obserwacją, także rejestrację i obróbkę obrazu. Wykorzystanie technologii WiMAX do obsługi monitoringu miejskiego pozwala na dowolne rozmieszczenie i przenoszenie kamer w zależności od bieżących potrzeb, np. zabezpieczenie imprez masowych.

Kolejnym etapem programu będzie zaproponowanie nieodpłatnych testów technologii WiMAX odbiorcom indywidualnym oraz dalsze prace nad rozwiązaniami przeznaczonymi dla szkół i instytucji miejskich, np. szkolna sieć komputerowa, czy e-urząd. Wraz ze wzrostem pojemności sieci planowana jest również instalacja zaawansowanych technologicznie kamer, wykorzystujących szersze pasmo transmisji.

Testy prowadzone przez PTC we współpracy z samorządem lokalnym pozwolą na wypracowanie najlepszego możliwego modelu, niezbędnego do zaoferowania w najbliższej przyszłości gotowych rozwiązań komercyjnych w ramach posiadanych przez PTC koncesji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)