Przestańmy używać słowa "internauci"

Przestańmy używać słowa "internauci"

Przestańmy używać słowa "internauci"
Źródło zdjęć: © aleximagestudio - Fotolia.com
23.08.2016 14:54, aktualizacja: 23.08.2016 16:18

Dziś Międzynarodowy Dzień Internauty. Internauty - czyli właściwie kogo?

W 1989 roku Tim Berners-Lee, brytyjski fizyk i programista, wystąpił z propozycją ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście - World Wide Web (WWW). Choć pierwszy serwer, protokół HTTP oraz przeglądarkę internetową Tim Berners-Lee napisał już w 1990 roku, to dopiero 23 sierpnia 1991 roku usługi te zostały udostępnione użytkownikom spoza CERN-u. Tym samym internet stał się narzędziem publicznym, rozwijającym się w szaleńczym tempie dzięki kreatywności samych użytkowników. To właśnie z powodu tej rocznicy równolegle obchodzimy Międzynarodowy Dzień Internauty.

Ale zastanówmy się, kim tak naprawdę jest internauta. Czyli i ty, czytelniku, i ja, i nasze rodziny i nasi znajomi. Określenie "internauta", czyli użytkownik internetu, jest tak stare jak hipertekst. *Na początku służyło nam do wyróżniania osób, które już korzystają z sieci od osób, które do niej dostępu nie mają. *

Ale czasy się zmieniły. Dobrze jest to pokazane w filmie dokumentalnym o niesławnym serwisie torrentowym The Pirate Bay.

Pokazuje on twórców serwisu w momencie, gdy akurat trwa proces wytoczony im o piractwo. W pewnym momencie pada tam pytanie, kiedy spotykali się "w prawdziwym życiu" (in real life), a twórcy TPB odpowiadają, że nie używają takiego stwierdzenia, wolą "z dala od klawiatury" (away from keyboard), bo "rzeczywistość wirtualna" jest dla nich po prostu rzeczywistością.

Z nami jest teraz tak samo. Nie ma już momentu, kiedy jesteśmy poza internetem, bywamy tylko z dala od klawiatury. Pewnie, zdarza się, że jesteśmy poza zasięgiem albo, że z własnej woli wyłączamy wszystkie urządzenia elektroniczne. Ale to wyjątkowe sytuacje. Nawet, jeśli za chwilę wyłączysz komputer, to w kieszeni masz urządzenie, które cały czas ma dostęp do sieci. A wraz z nim - ty.

Nie potrzebujemy już specjalnego określenia dla osoby, która korzysta z internetu. Słowo "internauta" możemy schować do lamusa.

_ Joanna Sosnowska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)