Przekazywanie myśli przez Internet!

Przekazywanie myśli przez Internet!

12.10.2009 15:09, aktual.: 12.10.2009 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za pomocą kilku elektrod i komputera z dostępem do Internetu udało się przesłać „myśl” na odległość. Chociaż sama technologia jest jeszcze w powijakach roztaczają się przed nią wielkie perspektywy.

Naukowcom już jakiś czas temu udało się stworzyć interfejs umożliwiający przekazywanie komend bezpośrednio z mózgu do maszyny. Najnowszy eksperyment idzie o krok dalej. Zespół doktora Christophera Jamesa z Uniwersytetu w Southampton umieścił na głowie ochotnika zespół elektrod i poprosił go o wyobrażanie sobie ruchów rękami. Kiedy w jego głowie rodził się obraz poruszania lewą ręką, zespół czujników i wzmacniaczy przekazywał sygnał do komputera, który odczytywał go jako „0”. Podobnie wyobrażenie ruchu prawą ręką skutkowało odczytaniem cyfry 1. Następnie dane były transmitowane przez Internet do użytkownika mogącego znajdować się w każdym miejscu na ziemi z dostępem do sieci. Tam kolejny system przekaźników przesyłał informację do lampy LED. Chociaż użytkownik nie potrafił świadomie odkodować informacji, jego kora wzrokowa bez problemu odróżniała 0 od 1. Elektrody umieszczone na głowie odbiorcy przekazywały następnie zarejestrowane dane do komputera, który odcyfrowywał sygnał.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

„Podczas gdy interfejs mózg-maszyna nie jest niczym nowym, a komunikacja dwóch osób za pośrednictwem układu nerwowego została już zademonstrowana, w tym eksperymencie po raz pierwszy pokazujemy faktyczną komunikację pomiędzy mózgami. Trudno sobie na razie wyobrazić mnogość potencjalnych zastosowań, ale z całą pewnością wynalazek przyczyni się do: poprawienia jakości życia osób dotkniętych chorobami upośledzającymi układ mięśniowy czy zupełnie uniemożliwiających kontakt ze światem zewnętrznym (na przykład głęboki paraliż występujący przy stwardnieniu zanikowym bocznym na jaki cierpi słynny fizyk profesor Stephen Hawking –. przyp. red.) i rozwoju gier komputerowych”- skomentował dr Christopher James.

Mimo, że powyższy eksperyment jawi się jako dość prymitywny, można nieco popuścić wodze fantazji. Wraz z postępem miniaturyzacji i rozwojem technologii odczytywania sygnałów nerwowych, będzie możliwe przekazywanie bardziej złożonych informacji takich jak obrazy czy słowa. Powszechny dostęp do sieci bezprzewodowych może sprawić, że telepatia stanie się rzeczywistością.

Jak państwo wyobrażają sobie rozwój tej technologii i jej możliwe zastosowania –. zapraszamy do dyskusji na forum.
wuwu

WP:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)