Przed czym obroni nas Patriot

Przed czym obroni nas Patriot

Przed czym obroni nas Patriot
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Raytheon
Bolesław Breczko
06.07.2017 17:27, aktualizacja: 07.07.2017 10:24

Przy okazji wizyty Donalda Trumpa w Warszawie podpisany został list intencyjny w sprawie zakupu przez Polskę systemów przeciwrakietowych Patriot. Przed czym mogą one nas obronić.

Głównym przeznaczeniem systemu Patriot jest obrona przed pociskami i rakietami dalekiego zasięgu, czyli stworzenie "tarczy antyrakietowej". W momencie wykrycia zbliżającej się rakiety przeciwnika z wyrzutni Patriot zostaje wystrzelona rakieta, która "przechwytuje" wrogi pocisk niszcząc go w powietrzu. System najnowszej generacji PAC-3 jest w stanie nawet trafić dokładnie w część rakiety przenoszącą ładunek wybuchowy.

Obraz
© Domena publiczna

Wyrzutnia Patriot zainstalowana jest na mobilnym kołowym podwoziu dzięki czemu można ją szybko przemieścić w miejsce gdzie jest potrzebna najbardziej. Oprócz samej wyrzutni w skład systemu wchodzi też centrum dowodzenia, radar, generator prądu i zestaw anten. Całość może zostać rozstawiona i być gotowa do działania w ciągu godziny. Oprócz ochrony przed rakietami Patriot może zapewnić też ochronę przeciwlotniczą i atakować samoloty, śmigłowce a także drony. Koszt jednego systemu Patriot waha się między 1 a 6 mld dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)