Program komputerowy potrafi rozpoznać sarkazm

Program komputerowy potrafi rozpoznać sarkazm

Program komputerowy potrafi rozpoznać sarkazm
26.05.2010 14:44

Powstał program komputerowy, który wychwytuje w tekście pisanym sarkazm. W
swoich ocenach jest dość zbieżny z ocenami ludzi - informuje serwis "New Scientist".

Ari Rappoport z Hebrew University of Jerusalem w Izraelu i jego współpracownicy napisali program komputerowy, który pozwala analizować uczucia przekazywane poprzez język w tekście pisanym.

Następnie tak przygotowali swój program, by zaczął rozpoznawać sarkazm. Szkolenie wymagało udziału ludzi. Ochotnikom czytano różne zdania, a oni oceniali, czy może się w nich kryć sarkazm. Zdania z odpowiednimi wskazaniami ochotników wprowadzono do programu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Aby sprawdzić skuteczność "szkolenia", naukowcy wykorzystali swój program do analizy rozmaitych treści. Jedną grupę stanowiły opisy sprzedawanych przez internet produktów, drugą - wybrane na chybił trafił wpisy z serwisu społecznościowego. O ocenę tych samych materiałów pod kątem zawartości sarkazmu poproszono jednocześnie trzech ochotników.

Wyniki uzyskane przez algorytm zgadzały się z wynikami ochotników w 7. proc. dla opisów produktów handlowych i w 83 proc. - dla wpisów z portalu społecznościowego.

"To niezwykle ciekawa informacja, zwłaszcza, że chodzi o problem, w ramach którego moim zdaniem nie byliśmy jeszcze gotowi na postęp" - komentuje Lillian Lee - ekspert w dziedzinie lingwistyki z Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)