Program komputerowy "czytający" wspomnienia człowieka

Program komputerowy "czytający" wspomnienia człowieka

Program komputerowy "czytający" wspomnienia człowieka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.03.2010 11:41

Naukowcy brytyjscy opracowali program komputerowy, "czytający" wspomnienia, powstające w mózgu człowieka. Odkrycia tego zdołali dokonać drogą analizy na komputerze danych, uzyskanych w wyniku tomografii magnetyczno-rezonansowej

Autorami badania, którego wyniki opublikowano w piśmie "Current Biology", są neurobiolodzy z londyńskiego College'u Uniwersyteckiego.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże wyjaśnić mechanizmy biologiczne zapamiętywania informacji przez mózg oraz że w odległej perspektywie może pomóc w walce z utratą pamięci, spowodowanej chorobą Alzheimera czy urazem mózgu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

10-osobowej grupie, biorącej udział w eksperymencie, pokazano trzy krótkie wideoklipy, ukazujące zwyczajne działania, na przykład to, jak człowiek wrzuca list do skrzynki pocztowej albo pije kawę z papierowego kubka. Naukowcy zarejestrowali przy tym model rozchodzenia się fal magnetycznych w mózgu przy oglądaniu takiej czy innej sceny. Szczególną uwagę poświecono hippocampusowi - części mózgu, spełniającej ważną rolę w mechanizmie pamięci.

Następnie uczestnikom doświadczenia zaproponowano, by w dowolnej kolejności odtwarzali w pamięci tę czy inną z obejrzanych scen. Na podstawie charakteru magnetycznej aktywności mózgu komputer próbował "odgadnąć", jaką właśnie scenę wyobraża sobie człowiek. Naukowcy stwierdzili, że przy pomocy stworzonej przez nich technologii komputer pomyślnie poradził sobie z tym zadaniem.

"Trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek uda się "zobaczyć" to, co myślą ludzie. Ja sądzę, że jest to fantastyka naukowa, jednak możemy wykorzystać naszą metodologię po to, by pomóc ludziom chorym i to jest główny motyw naszych badań" - powiedziała szefowa projektu naukowego prof. Eleanor Maguire.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)