Prognozy na rok 2009

Prognozy na rok 2009

Prognozy na rok 2009
Źródło zdjęć: © petitinvention
02.01.2009 22:30, aktualizacja: 05.01.2009 09:29

Wiele serwisów IT zajmuje się przewidywaniem, co też przyniesie nam nadchodzący rok. Oto niektóre ze zmian jakie przyniesie nam 2009 rok, wedle portalu X-bit Laboratories.

Komputery bardziej stylowe

Stylizacja komputerów przeszła długą drogę. Zestawy takie jak Voodoo Envy, Dell XPS One czy też Sony Vaio, w niczym nie przypominają szarych pudełek z dawnych lat. W roku 2009 z pewnością wiele firm zaskoczy nas nowatorską stylizacją swoich komputerów.

Ciężkie czasy = tani sprzęt i oszczędzanie energii

Kryzys ekonomiczny sprawił, że wielu użytkowników zaczęło się rozglądać za tańszymi rozwiązaniami. Tanie notebooki i netbooki cieszą się coraz większą popularnością. Wszak do wielu zastosowań, jak choćby serfowanie po Internecie, wcale nie potrzeba mocnego sprzętu. W nadchodzącym roku użytkownicy będą zwracać coraz większą uwagę na to, czy zakupiony komputer jest oszczędny.

SSD

Nic nie wskazuje na to, aby dyski SSD dokonały błyskawicznej rewolucji i znienacka zastąpiły klasyczne twarde dyski. Tym niemniej ich pozycja powinna powoli się umacniać.

Blu-ray i 52 cale LCD

Z kolei technologia Blu-ray nie powinna mieć żadnych problemów z dotarciem do każdego dobrze wyposażonego komputera klasy desktop. Badania dowodzą, że coraz większa liczba pecetowych graczy dokupuje do komputera duże telewizory HD. W miarę jak ceny paneli LCD będą spadać, ich liczba w domach graczy będzie rosła. Popularność dużych paneli HD wiąże się też z coraz większą popularnością Blu-ray.

Koniec Windows XP

Dopiero najnowsza wersja Windows jest w stanie pogrzebać XP. Windows 7 powinien przynieść dwie podstawowe zmiany, czyli masowe wykorzystanie 64-bitowej wersji systemu i dalszą popularyzację ekranów dotykowych.

Rok multicore i multi-GPU

Producenci oprogramowania w końcu zaczną wykorzystywać możliwości dostępnego na rynku sprzętu. W minionym roku coraz więcej deweloperów zaczęło wykorzystywać możliwości procesorów wielordzeniowych i systemów multi-GPU, ale drzemiący tu potencjał nie został jeszcze uwolniony. Procesory graficzne będą wykorzystywane na wiele sposobów, nie tylko w grafice 3D. Potwierdziła to już zarówno NVidia ( PhysX i CUDA ), jak i ATI ( AI i Stream ).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)