Procesory wielordzeniowe dla komórek

Procesory wielordzeniowe dla komórek
Źródło zdjęć: © IDG.pl

25.10.2009 18:59, aktual.: 26.10.2009 09:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ARM przedstawił pierwszy mobilny procesor wielordzeniowy. Znajdzie on zastosowanie w wielu urządzeniach przenośnych, w tym także w telefonach komórkowych, głównie smartfonach.

Rodzina procesorów ARM Cortex A5 składa się z kilku rodzajów jednostek - od najprostszego układu, aż do bardzo wydajnego, czterordzeniowego. Te pierwsze będą wykorzystywane w prostszych urządzeniach, w których najważniejszy jest optymalny pobór mocy, te ostatnie - tam, gdzie najbardziej liczy się jak największa wydajność.

Nowe procesory, według zapewnień producenta, zagwarantują znacznie większą wydajność, niż dotychczasowe układy - ARM9 - nie zwiększając przy tym swoich rozmiarów fizycznych. Co więcej - mają one zużywać o 50% mniej energii niż poprzednicy, co powinno pozytywnie wpłynąć na żywotność baterii.

Według ARM, zaprezentowane procesory są najmniejszymi jednostkami wieloprocesorowymi, które zapewnią wydajność niezbędną nie tylko smartfonom. Zagwarantują one również relatywnie niskie koszty produkcji tak, aby możliwe było ich wykorzystanie również w urządzeniach z niższej półki.

Pierwsze dostawy nowych procesorów mają się rozpocząć jeszcze w czwartym kwartale bieżącego roku. Na pierwsze prototypowe urządzenia wykorzystujące zaprezentowane układy trzeba będzie zaczekać najprawdopodobniej do lutego przyszłego roku, kiedy to w Barcelonie odbędą się targi MWC 2010.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)