Problem z płatnościami Sofort. Gruba afera!

Problem z płatnościami Sofort. Gruba afera!

Problem z płatnościami Sofort. Gruba afera!
Źródło zdjęć: © WP.PL
23.05.2012 13:35, aktualizacja: 23.05.2012 15:02

Coraz więcej Polaków decyduje się na robienie zakupów przez internet. Kupowanie w sieci ma wiele zalet. Jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić czas, jednak trzeba to robić z głową. Sklepy internetowe oferują różne formy płatności. Na początku 2012 roku na polski rynek wszedł system płatności Sofort firmy Payment Network AG, który wdrożyło już wiele popularnych sieci handlowych. Radzimy się zastanowić, zanim z niego skorzystamy.

Niemiecka firma całkiem nieźle radzi sobie na swoim rodzimym rynku, podobno ma tam 1. proc. udziałów. W Polsce jej system wdrożyło już około 30 sklepów, w tym znane marki, takie jak Deichmann, MediaMarkt, Real i Rossmann. Sporo jak na korporację, której infolinia działa w oparciu o telefon komórkowy, obsługiwany przez jednego pracownika.

Sofort oficjalnie nie pośredniczy w przekazywaniu środków. Korzystając z tego systemu sami dokonujemy przelewu na konto odbiorcy, udostępniając swój login i hasło do banku. Jeśli transakcję trzeba potwierdzić np. kodem sms, system również poprosi o jego podanie. Problem w tym, iż po skorzystaniu z tego systemu płatności, udostępniamy wszystkie dane, niezbędne do zalogowania się na nasze konto bankowe. Nie jest to dobry pomysł, zwłaszcza że po dokonaniu transakcji system bez naszej wiedzy wielokrotnie loguje się na nasz rachunek bankowy. Łatwo sobie można wyobrazić, co by się stało w przypadku wycieku danych.

W regulaminie systemu Sofort jest zapisane, iż firma zastrzega sobie możliwość sprawdzenia stanu naszego konta i historii przeprowadzonych transakcji z ostatnich 3. dni. Korzystając z tej formy płatności, zlecamy automatyczne skontrolowanie możliwości wykonania przelewu oraz weryfikację, czy przelew został wykonany z powodzeniem. Biorąc pod uwagę to, iż zlecony przelew w niektórych bankach można anulować, firmy akceptujące tę metodę płatności narażają się na spore ryzyko. Firma Comarch i Przelewy24 już wycofały się z oferowania zapłaty przez Sofort. Zastanawiamy się jak postąpią inni partnerzy Payment Network AG, gdy zapoznają się z wadami systemu. Na jednym z blogów, opisano już krok po kroku jak okraść wybrany sklep, korzystając z płatności Sofort.

Żaden bank nie współpracuje z Sofort, a wręcz przeciwnie - banki przestrzegają przed udostępnianiem osobom trzecim danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej. Takie postępowanie wiąże się ze złamaniem regulaminu banku i utratą gwarancji bankowych, dlatego dokonywanie płatności przez Sofort podejmujemy wyłącznie na własne ryzyko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)