Powstaje zupełnie nowy, niezależny internet

Powstaje zupełnie nowy, niezależny internet

Powstaje zupełnie nowy, niezależny internet
Źródło zdjęć: © Anne Hornyak / CC
14.08.2013 09:29, aktualizacja: 14.08.2013 12:03

W Stanach Zjednoczonych zwykli obywatele tworzą od podstaw nowe sieci bezprzewodowe, które mają być wolne od kaprysów dostawców Internetu oraz rządów śledzących użytkowników - informuje New Scientist. Przedsięwzięcia tego typu nazwano "meshnets" a ich projektanci chcą wprowadzić je w całym kraju.

Projekt Seattle Meshnet ma już pokaźny zasięg, dzięki radiowym nadajnikom ustawionym przez aktywistów. Dzięki temu użytkownicy systemu mogą rozmawiać ze sobą korzystając z bezpiecznych kanałów. Podobna struktura powstaje w Uniwersytecie Maryland, gdzie docelowo ma ona objąć cały kampus.

Sieć składa się z węzłów –. każdy węzeł to prywatny komputer i podłączony do niego transmiter radiowy. Każdy węzeł ma możliwość odbierania informacji i przekazywania ich dalej, aż dotrą do celu. Jeżeli dany węzeł akurat jest obciążony, informacja po prostu popłynie innym, dostępnym w danej chwili kanałem.

Sieci bezprzewodowe należące do użytkowników i niezależne od dostawców Internetu istnieją już na przykład w Hiszpanii. Sieć Guifi, istniejąca już ponad dziesięć lat, składa się z dwudziestu jeden tysięcy węzłów i dociera do niemal całej Katalonii. Użytkownicy mogą rozmawiać ze sobą, prowadzić wideokonferencje, zakładać strony internetowe oraz prowadzić radio –. i to wszystko w strukturze niezależnej od Internetu. Guifi rozwija się – do sieci dołączane są miejsca publiczne, takie jak szpitale – niezależna sieć jest bardziej niezawodna od zwykłego Internetu oraz lepiej radzi sobie z dużym obciążeniem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)