Powinno być taniej na komórki

Powinno być taniej na komórki05.06.2007 23:30
Powinno być taniej na komórki

Andrzej Piotrowski z Centrum im. Adama Smitha powiedział podczas dzisiejszej konferencji w Warszawie, że operatorzy GSM są dotowani przez operatorów sieci stacjonarnych, a koszty połączeń z telefonów stacjonarnych do komórkowych są zawyżone.

Wysokie koszty powodują, że zmniejsza się liczba aktywnych łączy stacjonarnych, nawet o kilkaset tysięcy rocznie. Jak szacują eksperci, w 2006 roku 20% Polaków korzystało wyłącznie z telefonu komórkowego. Jednak - ich zdaniem - sieć stacjonarna jeszcze przez dłuższy czas pozostanie podstawowym nośnikiem stałego dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Zdaniem ekspertów Centrum, obniżenie cen byłoby możliwe przy zastosowaniu FCT-ów (ang. _ Fixed Cellular Terminal _), czyli urządzenia z kartą (bądź kartami) SIM, które w ten sposób kierują ruch do sieci komórkowych, z pominięciem oficjalnych punktów styku. Działający w Polsce operatorzy ograniczają jednak w swoich regulaminach stosowanie takich urządzeń.

Specjaliści Centrum im. A. Smitha są zdania, że należy zakazać tego rodzaju praktyk albo przez regulatora, albo przez ustawodawcę. Specjaliści podkreślili, że prawo nie zabrania stosowania FCT-ów w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)