"Postawili" serwer e‑sklepu na Commodore 64?

"Postawili" serwer e-sklepu na Commodore 64?

12.07.2007 20:00, aktual.: 13.07.2007 09:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjski sklep internetowy w ramach swojego serwera używa paru komputerów z lat osiemdziesiątych. Wśród nich znalazły się Commodore 64, ZX Spectrum i wiele innych wysłużonych maszyn. Nie chce wam się wierzyć?... Całkiem słusznie.

Konkurencja na rynku sklepów internetowych jest bardzo ostra. Każdy sposób na obniżenie kosztów utrzymania jest więc całkowicie uzasadniony. Jeden z brytyjskich sklepów - Ebuyer.com - poinformował, iż usługa działa na serwerze "postawionym" na bardzo wiekowych maszynach z samego początku ery domowych komputerów.

Na liście maszyn prócz dwóch Commodore 64 i trzech ZX Spectrum miały się znajdować także para Commodore PET, MSX Toshiba HX-10, Dragon 32 i Cray. Jeśli w ostatnim przypadku przyjmiemy, że jest to Cray - 1, to znaczyłoby, że serwer sklepu stoi na maszynach z sprzed roku 1984. Żadna z nich nie miała więcej niż 64KB pamięci operacyjnej. Commodore PET, Toshiba i Dragon miały 32KB, a nawet mniej.

Oczywiście lista jest fałszywa. Właściciele serwisu umieścili tę informację na serwerze już dawno, jednak dopiero w ostatnich dniach przyznali się, iż miał to być żart, a także sposób na odstraszenie domorosłych crackerów. Zaraz jednak pojawiły się głosy, że dowcip byłby śmieszny, gdyby nie fakt, że sklep czasem działa tak wolno jakby naprawdę umieszczono go na jednej z wiekowych maszyn z listy.

Cóż - ważne jest, że wiadomość ta zapewniła firmie rozgłos. W końcu - jak mówi starosłowiańskie porzekadło - reklama dźwignią handlu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)