Poradnik: jak wybrać nawigację GPS?

Poradnik: jak wybrać nawigację GPS?

Poradnik: jak wybrać nawigację GPS?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Maksym Yemelyanov
07.07.2015 15:52

Jeszcze kilka lat temu jadąc autem na wakacje musieliśmy zaopatrzyć się w tradycyjną mapę. Dziś, wystarczą urządzenia nawigacyjne. Ceny takich urządzeń wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, musimy się zastanowić do czego i czy faktycznie jest nam potrzebne urządzanie. Poniżej krótki poradnik na co zwrócić uwagę zanim kupimy urządzenie GPS

System GPS został stworzony do celów wojskowych przez Departament Obrony USA. Od kilkunastu lat jest ogólnie dostępny i darmowy. Zasada działania systemu GPS jest prosta. Polega ona na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej można obliczyć odległość tych urządzeń od siebie. Co w dużym skrócie oznacza, że odbiornik GPS aktualizuje w swojej pamięci informacje dotyczące położenia satelitów w czasie. Za to mikroprocesor urządzenia oblicza z dużą dokładnością pozycję geograficzną.

_ Jakie mamy typy urządzeń? _

_ GPS do nawigacji samochodowej _

Urządzenia do nawigacji samochodowej mają najszersze zastosowanie z całego tego typu sprzętu. Dzięki nim możemy wyznaczyć najprostszą trasę, która zaprowadzi nas do miejsca docelowego, a także określi prędkość z jaką się poruszamy. GPS do nawigacji samochodowej poleca się przede wszystkim tym, którzy często podróżują i muszą zmierzyć się z nieznaną trasą.

_ GPS do nawigacji motocyklowej _

Urządzenie w porównaniu do sprzętu przeznaczonego do nawigacji samochodowej jest dużo mniejszych gabarytów. Funkcjonalność w obu wariantach jest bardzo podobna do siebie. Należy jednak pamiętać, że wybierając taki typ urządzenia, powinno być wyposażone w system antywstrząsowy.

_ GPS do nawigacji wodnej _

Odbiorniki te, to z reguły zaawansowany sprzęt o bardzo dużych możliwościach nawigacyjnych i okołonawigacyjnych. Ich zadaniem jest pokazywanie pozycji oraz drogi na morzach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Posiadają one wiele dodatkowych funkcji, takich jak echosonda czy radar. Niestety ze względu na zaawansowanie techniczne, nawigacja wodna jest dość droga i nie jest sprzętem dla każdego.

_ GPS do nawigacji pieszej i rowerowej _

Odbiorniki są głównie przeznaczone dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Można je podzielić na dwie podstawowe kategorie: odbiorniki ręczne –. idealnie nadające się na piesze wycieczki oraz odbiorniki treningowe, które dodatkowo zaopatrzone są w czujnik tętna. Tego typu urządzenia mają niewielkie gabaryty, dzięki czemu nie krępują ruchów.

Obraz
© (fot. Fotolia / Andrey Popov)

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę z jaką dokładnością podaje naszą pozycję. Może się ona wahać się od kilku do kilkunastu metrów. Należy również sprawdzić w jaki sposób jest zamontowana antena. Czy jest wbudowana wewnątrz czy jest to zewnętrzna antena. W pierwszym przypadku warto również zadbać o to, aby odbiornik posiadał możliwość podłączenia zewnętrznej anteny, która może się okazać przydatna w miejscach, gdzie sygnał GPS jest słabszy. Powinniśmy również sprawdzić jaka jest liczba kanałów odbiornika, im więcej ich będzie, tym dokładniej pokaże naszą pozycję. Średnio liczba kanałów oscyluje w okolicy 20.
Sercem urządzenia GPS jest procesor. To właśnie od jego możliwości zależy szybkość przetwarzania informacji. Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta –. im więcej rdzeni i wyższa częstotliwość taktowania, tym urządzenie będzie nam szybciej działało. Ponadto na funkcjonalność i pracę całego systemu wpływa pamięć RAM. Im większa pamięć wbudowana do urządzenia, tym mamy pewność, że informacje będą dużo szybciej przetwarzane.
Ważnym elementem, na który również musimy zwrócić uwagę jest ekran. Warto wybrać taką nawigację, która będzie posiadała wyraźny wyświetlacz w optymalnym dla nas rozmiarze. Popularne modele do nawigacji samochodowej posiadają ekrany o przekątnej od 3,5 do 5,5 cala. Większy ekran ułatwia wpisywanie ulic, a także pozwala dokładniej odczytywać mapę. Obecnie standardem stał się ekran dotykowy, oprócz możliwości wprowadzania danych za pomocą palca, dodatkowo w wyposażeniu znajduje się rysik. Niestety wybór urządzenia z mniejszym ekranem może utrudnić jego sterowanie. Oczywiście wielkość ekranu ma mniejsze znaczenie, jeśli wybieramy urządzenie GPS do nawigacji pieszej.

Kupując urządzenie GPS, warto zdecydować się na takie, które daje nam możliwość rozszerzenia pamięci, dzięki czemu w przyszłości nie będziemy mieć problemu z zainstalowaniem nowszych map. Warto zawczasu wybrać model nawigacji z gniazdem kart i zaopatrzyć się w kartę o większej pojemności niż ta, która jest na standardowym wyposażeniu.

Najważniejszą rolę w urządzeniach GPS spełniają mapy, które co pewien czas powinniśmy aktualizować. Jeśli będziemy chcieli zaoszczędzić na GPS-ie może się okazać, że będziemy musieli sporo zapłacić, aby uaktualnić mapy. Natomiast jeśli wybierzemy nieco droższą wersję urządzenia, uchroni to nas przed dodatkowym wydatkiem.

Na rynku dostępne są nawigacje, które posiadają akumulatory lub zasilanie sieciowe. Warto zwrócić uwagę czy urządzenie posiada możliwość alternatywnego sposób zasilania. Wbudowana bateria na pewno przydaje się w momencie awarii akumulatora. GPS wskaże nam, gdzie jesteśmy i umożliwi wezwanie pomocy w odpowiednie miejsce. Oczywiście bateria powinna mieć odpowiednią pojemność.

Na koniec jeszcze jedna sprawa. Czasami zdarza się tak, że głos z nawigacji bywa uciążliwy dla pasażerów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu GPS-a, który posiada wejście słuchawkowe typu mini jack. Pozwoli to na zainstalowanie słuchawki, która każdemu umili podróż. Kierowca skupi się na jeździe, a pasażerowie będą mogli w spokoju i ciszy dotrzeć do celu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)