Poradnik: Jak prać buty w pralce?

Poradnik: Jak prać buty w pralce?

Poradnik: Jak prać buty w pralce?
Źródło zdjęć: © pixbay / chiarasc86
20.05.2016 13:12

Brudne buty możemy wyczyścić na wiele sposobów. Oczywiście najprościej i najszybciej jest wrzucić je wrzucić do pralki. Niestety, nie wszystkie rodzaje butów możemy prać. Sprawdź, które bez problemu upierzesz w urządzeniu, a w jakich przypadkach jest to niewskazane.

Jeśli zdecydujesz się na upranie swojego obuwia w pralce, pamiętaj o kilku zasadach. W pierwszej kolejności warto oczyścić je z kurzu. Nie zapomnij również usunąć zanieczyszczeń z podeszwy. W kolejnym etapie wyciągnij sznurowadła i włóż buty do pralki. Przy okazji przygotuj sobie kilka starych poszewek od poduszki, dzięki czemu podeszwy nie będą obijały się w bębnie. Dla lepszego bezpieczeństwa warto uprać je z kocem, aby nie poruszały się swobodnie po całej pralce.

Bezpiecznie pranie

Wybierz krótki program oraz niską temperaturę - maksymalnie 3. stopni. Poza tym ustaw niskie obroty, czyli np. 600 obrotów na minutę i oczywiście zrezygnuj z wirowania. Do szufladki pralki wlej płyn do prania. Proszek też się nadaje, ale jest zdecydowanie trudniejszy do wypłukania. Za to sznurówki upierz osobno, najlepiej ręcznie.

Po praniu

Po praniu rozłóż buty i wyciągnij języki, dzięki czemu szybciej wyschną. Wypchaj je gazetami, aby nie straciły fasonu podczas wysychania. Możesz również powiesić obuwie na sznurze, przypinając je klamerkami za języki.

_ Pamiętaj, że suszenie na słońcu może spowodować wyblaknięcie oraz ogólne pogorszenie stanu obuwia. _

Jakie buty możemy prać w pralce?

Większość butów wykonanych z materiału oraz sportowych nieskórzanych bez problemu możemy uprać mechanicznie. Za to pod żadnym pozorem do urządzenia nie powinny trafić buty skórzane ani zamszowe. W przypadku, gdy nasze obuwie ma jedynie wykończenia ze skóry bądź z zamszu lub też jest wykonane z tzw. membran, również czyszczenie w pralce nie jest wskazane. Nie można również prać butów klejonych, ponieważ pod wpływem wody, temperatury i detergentów, mogą się zwyczajnie rozkleić. Co prawda większość pań z pewnością o tym wie, ale przypominamy, że do urządzenia nie wkładamy również butów na szpilce ani botków.

_ Źródło: teczka / jak zrobic _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)