Popraw swój wzrok za pomocą... telefonu

Popraw swój wzrok za pomocą... telefonu

Popraw swój wzrok za pomocą... telefonu
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
12.10.2011 13:56, aktualizacja: 25.05.2018 15:07

Już wkrótce dostępna będzie aplikacja, dzięki której przywrócimy nasz wzrok do stanu sprzed 10 lat, a także zatrzymamy procesy starzenia się wzroku związane z utratą zdolności akomodacji oka.

Sposób działania jest dość prosty. Za każdym razem mamy do czynienia z testem, w którym na pierwszym ekranie widzimy w określonym miejscu białe kółko. Następnie w szybkim tempie ekrany zmieniają się - na kolejnych dwóch widzimy kilka rozmazanych kółek w różnych punktach. Kolejnym krokiem jest odpowiedzenie na pytanie, czy kółko w pozycji z pierwszego ekranu było dokładnie w tym samym miejscu na ekranie numer dwa, czy na ekranie numer trzy. Jeśli nasze odpowiedzi będą poprawne, poziom trudności odpowiednio wzrośnie: ekrany będą się zmieniały coraz szybciej, a pozycje kółek na poszczególnych ekranach będą różniły się coraz bardziej nieznacznie. Okazuje się, że w taki sposób będziemy ćwiczyli nie wzrok, a nasz mózg, który z powodzeniem może przejąć częściowo funkcje oczu.

Skuteczność

Twórcy przeprowadzili liczne badania kliniczne. Testy na ochotnikach wykazały znaczną poprawę wzroku. Grupa, która przeszła 4. sesji treningowych, na karcie podobnej do tej, z którą mamy do czynienia u okulisty, była w stanie przeczytać z odległości 40 centymetrów litery o dwie linijki niżej, niż przed eksperymentem. Średnia wieku wzroku grupy, oszacowana początkowo na ponad 50 lat, zmalała do niecałych 42. Szybkość czytania zwiększyła się średnio o ok. 4 sekundy na linijkę tekstu. Wszystkie pomiary wykazały, że aplikacja osiąga ponad 90 procentową skuteczność!

Cena i dostępność

Aplikacja będzie początkowo dostępna tylko na iPhone'a, później być może także na PC. Dokładna data premiery nie jest znana, ale po wejściu na oficjalną stronę projektu można zamówić powiadomienie o pojawieniu się programu w AppStore na własny adres e-mail.

Cena aplikacji nie będzie niska - ok. 9. dolarów za proces "leczenia", który jednak każdemu powinien wystarczyć. Obejmuje on 3 miesiące treningów, 3 razy w tygodniu po 15 min. Następnie pobierana będzie niewielka opłata za uaktualnienia zawierająca drobne ćwiczenia, które będzie trzeba wykonywać, aby podtrzymać efekt wywołany kuracją.

JG/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)