Ponad pół miliarda użytkowników sieci 3G

Ponad pół miliarda użytkowników sieci 3G

Ponad pół miliarda użytkowników sieci 3G
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl
31.01.2010 06:43, aktualizacja: 01.02.2010 21:33

Liczba użytkowników sieci 3G/UMTS przekroczyła liczbę 500 mln. Stało się to po 8 latach od chwili uruchomienia pierwszej sieci tego typu przez japońskiego operatora NTT DoCoMo - informuje UMTS Forum.

Liczba użytkowników sieci 3G/UMTS przekroczyła liczbę 500 mln. Stało się to po 8 latach od chwili uruchomienia pierwszej sieci tego typu przez japońskiego operatora NTT DoCoMo - informuje _ UMTS Forum _.

Obecnie ponad 300 sieci na całym świecie umożliwia łącznie ponad 500 mln swoich klientów korzystanie z technologii 3G/UMTS. 40% spośród nich korzysta z transmisji danych w technologii HSPA, która umożliwia teoretyczną prędkość przesyłu danych z prędkością 28 Mb/s.

_ Podczas gdy telefonia stacjonarna potrzebowała całego wieku aby zdobyć pół miliarda użytkowników, telefonii komórkowej wystarczyła na to zaledwie jedna dekada. Biorąc pod uwagę potrzebę ludzi pozostawania w stałym kontakcie, technologii 3G/UMTS wystarczyło zaledwie 8 lat, aby osiągnąć podobny wynik _ - mówi Jean-Pierre Bienaimé, przewodniczący UMTS Forum.

Kilku operatorów zadeklarowało już, że jeszcze w tym roku uruchomi sieć w technologii LTE (Long Term Evolution). Pierwsza, komercyjna sieć tego typu powstała już w Sztokholmie i Oslo, a jej operatorem jest skandynawska TeliaSonera. W latach 2010-2012, według deklaracji operatorów, takich sieci ma powstać ponad 40.

_ Sieci LTE, podobnie jak i wcześniej UMTS/HSDPA, zaoferują klientom nie tylko szybszy dostęp do zasobów globalnej sieci. Będą one również okazją do wprowadzenia nowych usług związanych m.in. z e-commerce czy dostarczaniem i przesyłaniem treści multimedialnych i strumieniowych _ - uważa UMTS Forum.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)