Polują na "lajki" - nie daj się złapać

Polują na "lajki" - nie daj się złapać
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.11.2012 10:30, aktual.: 29.11.2012 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli na facebookowych profilach swoich znajomych zauważyłeś linki do filmów, których tytuły obiecują humorystyczną lub kontrowersyjną zawartość, powściągnij swoją ciekawość i nie klikaj w tego typu odnośniki. Niczego nie obejrzysz, a twój profil stanie się darmowym słupem ogłoszeniowym spamerów - ostrzegają eksperci z firmy antywirusowej ESET, przy okazji publikacji raportu nt. najpopularniejszych wirusów ubiegłego miesiąca.

Analitycy zagrożeń z firmy ESET zidentyfikowali na Facebooku sporo podejrzanych wpisów, które podszywają się pod odnośniki do materiałów wideo. W rzeczywistości to linki do serwisów internetowych, które zamiast wyświetlać obiecywany film, zamieniają facebookowy profil swojej ofiary w słup ogłoszeniowy i publikują na nim informację o polubieniu danego materiału wideo.

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy internauta dostrzeże na profilu swojego znajomego odnośnik, wyglądający jak link do filmu w serwisie youtube.com. Zwabiony ciekawym tytułem lub zdjęciem użytkownik klika w link. Ten jednak nie uruchamia materiału wideo, a przenosi ofiarę do innego serwisu, który raz jeszcze wyświetla miniaturę okna z filmem. Próba ponownego uruchomienia materiału wideo znowu kończy się niepowodzeniem. W rzeczywistości kliknięcie powoduje opublikowanie na profilu internauty informacji o polubieniu przez niego konkretnego filmu wraz z odnośnikiem do tego materiału wideo. W ten sposób informacja ta staje się widoczna dla znajomych ofiary. Ci zaintrygowani wpisem z ciekawości klikają we wspomniany odnośnik i cały schemat się powtarza.

- _ Warto regularnie sprawdzać, czy na naszym profilu w serwisie społecznościowym nie pojawiły się niechciane komentarze lub informacje o aktywnościach, których nigdy nie wykonaliśmy. Jeśli takowe odnajdziemy, to powinniśmy je jak najszybciej usunąć, by nie kusiły naszych znajomych i nie stały się początkiem denerwującego łańcuszka, który sami zainicjujemy. Taka weryfikacja profilu jest szczególnie ważna wtedy, gdy próba odtworzenia rzekomego materiału wideo kończy się przeniesieniem na inną stronę internetową _ - radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Jak usunąć niechcianego "lajka" ze swojego profilu na Facebooku:

  1. Uruchom swój profil - kliknij swoje imię na niebieskim pasku tytułowym serwisu.
  2. W polu "Kliknięcia Lubię to" wybierz "Zobacz wszystkie".
  3. Kliknij "Edytuj".
  4. Kliknij krzyżyk przy danym obiekcie.
  5. Gotowe.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)