Polski ZAIKS ocenzurował Internet

Polski ZAIKS ocenzurował Internet

13.09.2008 16:05, aktual.: 13.09.2008 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zablokowało serwisy internetowe, publikujące chwyty i tabulatury gitarowe - dowiedział się serwis internetowy tvp.info. W rezultacie od kilku tygodni fani muzyki, którzy chcą zagrać swój ulubiony utwór na gitarze, nie mają dostępu do chwytów. Jak informuje tvp.info, ZAiKS domaga się od właścicieli stron opłat licencyjnych, w przeciwnym razie grozi im więzieniem.

W opinii podpisanej przez Wydział Licencji i Inkasa ZAiKS-u można przeczytać, że" utwory muzyczne zapisane przy zastosowaniu zapisu tabulatorycznego korzystają z ochrony praw autorskich na zasadach ogólnych".

Jak powiedział tvp.info redaktor serwisu Tabulatury.net Bartosz Jóźwiak, warunki licencyjne, wysunięte przez ZAIKS, są drakońskie. Związek żąda odprowadzania 10 procent zysków, ale nie mniej niż tysiąc złotych miesięcznie. Tymczasem te strony są dziełami fanów muzyki, którzy na tym nie zarabiają - podkreśla Bartosz Jóźwiak.

Według tvp.info, ZAiKS żąda też comiesięcznych raportów z dokładnymi wyliczeniami odwiedzin danej witryny, zestawienia przychodów i umieszczania przy utworach informacji o autorze muzyki, tekstu i nazwy wydawcy albumu.

Jak ustalił serwis tvp.info, większość serwisów internetowych o tym, że łamie prawo, dowiedziało się z anonimowych listów z pogróżkami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)