Polski robot marsjański zaprezentowany

Polski robot marsjański zaprezentowany

21.05.2009 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dniu 19 maja 2009 r., w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, miała miejsce publiczna premiera robota marsjańskiego - Skarabeusz. To pierwszy taki projekt stworzony przez młodych konstruktorów ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Stowarzyszenia Mars Society Poska.

Polski robot jako jedyny z Europy weźmie udział w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 200. na pustyni w stanie Utah w USA. Pierwsze konkurencje rozpoczną się 28 maja na terenie symulowanej bazy marsjańskiej. Skarabeusz będzie musiał m.in. pomóc rannemu astronaucie, określić współrzędne znaczników, a także zbadać wskazane miejsca pod względem geologicznym i biologicznym.

Obraz
© Polska drużyna pracująca nad budową Skarabeusza

Przez trzy dni studenci uczelni technicznych będą walczyć o nagrody - znaczną gratyfikację finansową oraz zaproszenie na międzynarodową konferencję Mars Society, w Waszyngtonie. Udział Skarabeusza w konkursie nie byłby możliwy gdyby nie pomoc ze strony PIAP oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. „Skarabeusz to robot wsparcia astronauty, więc zarazem jest to pierwszy krok na drodze do astronautyki załogowej”–. mówi Mateusz Józefowicz, prezes MSP. „Wszyscy ciężko pracowaliśmy na sukces Skarabeusza, który już dziś tj. 20 maja wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych na międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich.”

Obraz

SKARABEUSZ
Skarabeusz to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę i chwytak zamontowany na długim ramieniu. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myślą o warunkach, jakim musi sprostać. Skarabeusz realizowany jest przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem Mars Society Polska, przy współpracy z instytucjami i firmami takimi jak PIAP, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Transfer Multisort Elektronik oraz PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)