Połowa Polaków korzysta z Internetu

Połowa Polaków korzysta z Internetu

Połowa Polaków korzysta z Internetu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
09.09.2009 14:45, aktualizacja: 09.09.2009 15:00

Coraz więcej osób korzysta z Internetu. Z najnowszych badań wynika, że jest to już 49,1 proc. Polaków. W stosunku do podobnego okresu 2008 roku, statystyki poprawiły się o blisko 5 punktów proc. Raport na ten temat przygotowała Akademia PARP

Eksperci PARP informują w nim, że z roku na rok rośnie liczba użytkowników wirtualnego świata. Internet dla wielu osób stał się codziennością. Jedni poszukują w nim rozrywki i informacji, a dla innych stał się źródłem dochodów. PARP postanowił przyjrzeć się, jaki jest profil polskiego internauty i kto w naszym kraju najczęściej korzysta z e-learningu?

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi NetTrack w okresie maj - czerwiec 2009. 91 proc. ankietowanych korzysta z Internetu w domu, a 22 proc. w pracy. Według podziału na płeć, proporcje rozkładają się równomiernie. Jeśli zaś chodzi o wykształcenie, to 42 proc. internautów ma wykształcenie średnie, 26 proc. - wyższe, a podstawowe i zasadnicze odpowiednio 17 i 15 proc. Nie ma zatem uniwersalnego profilu użytkownika Internetu.

"Cieszy mnie wzrost popularności Internetu. Powoli stajemy się społeczeństwem zinformatyzowanym i nie mam na myśli tylko najmłodszych. W Akademii PARP sporą grupę uczestników stanowią studenci i młodzi absolwenci uczelni, którzy obsługę komputera mają w małym palcu. Jednak dojrzali uczestnicy, z równie wielką pasją i zaangażowaniem pogłębiają swoją wiedzę technologiczną" - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Z raportu wynika także, że w dalszym ciągu dużą przeszkodą w korzystaniu z zasobów sieci dla starszych Polaków ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego. "W rozmowach z naszymi uczestnikami, zaskoczyła mnie jedna rzecz. Otóż wielu uczestników ma komputer od dawna, ale jest on przeznaczony dla młodszych domowników albo górę bierze zwykła obawa przed nieznanym - wyjaśnia Grzyb-Hejduk. - Kiedy jednak przełamie się tę barierę, surfowanie w Internecie sprawia przyjemność i można z niego czerpać konkretną wiedzę. Najtrudniejsze są początki".

"Jeśli ktoś rozpocznie naukę w wybranych szkoleniach Akademii PARP, to bez problemu je ukończy. Właśnie dzięki potrzebie zaspokojenia ciekawości i chęci zdobycia dodatkowych umiejętności" - dodaje specjalistka.

A kto wśród internautów korzysta z e-learningu? "Nie ma oczywiście jednorodnego profilu uczestnika szkoleń e-learningowych - mówi Aneta Grzyb-Hejduk. - Internet jest na tyle pojemny, że obecnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie. W Akademii PARP dominują jednak kobiety. Z danych wynika, że na portalu www.akademiaparp.gov.pl zarejestrowani, to w 5. proc. panie, a w 47 proc. panowie. Co więcej, panie są zdecydowanie pilniejsze w nauce, częściej i szybciej kończą rozpoczęte szkolenia. Ponadto spośród wszystkich uczestników, aż 55 proc. pracuje w mikroprzedsiębiorstwach. Interesujące jest to, że w Akademii PARP wspólnie uczą się studenci, początkujący biznesmeni, matki na urlopie macierzyńskim, właściciele firm, osoby z tzw. grupy 50+. Krótko mówiąc wszyscy".

Z Internetu codziennie korzysta więc już prawie połowa społeczeństwa w Polsce. "Nie boimy się, tak jak jeszcze kilka lat temu, zrobić zakupów on-line lub zapisać się na kurs e-learningowy. Według badania Ruder Finn dziewięciu na dziesięciu internautów surfuje w sieci, aby poszerzyć swoją wiedzę. Miejmy nadzieję, że statystyki z roku na rok będą rosły" - podsumowuje wyniki badań eksperta z Akademii PARP.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)