Polak wygrał Electrolux Design Lab 2012!

Polak wygrał Electrolux Design Lab 2012!27.10.2012 18:29
Polak wygrał Electrolux Design Lab 2012!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Zwycięzcą tegorocznej, 10-tej edycji międzynarodowego konkursu dla studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego Electrolux Design Lab został Jan Ankiersztajn, student 4 roku Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autor projektu Aeroball. Jan Ankiersztajn jest pierwszym Polakiem w historii, który znalazł się w finale.

Finał w Mediolanie
Finał Electrolux Design Lab 201. odbył się 25 października w muzeum wzornictwa Triennale w Mediolanie. Jan Ankiersztajn pokonał pozostałych 9 finalistów, prezentujących się na żywo przed jury. Jego projekt został wybrany z ponad 1200 prac zgłoszonych w tym roku na konkurs. Jury w składzie: przewodniczący Thomas Johansson, Dyrektor Działu Wzornictwa Electrolux; Davide Oldani szef kuchni, zdobywca gwiazdki Michelin; Dante Donegani wybitny projektant oraz Kelly Beall znana blogerka było pod wrażeniem kreatywnego i wnikliwego myślenia Janka i uznało, że jego projekt Aeroball najlepiej odpowiada tematowi tegorocznej edycji.

Aeroball
Aeroball to rewolucyjne rozwiązanie pozwalające polepszyć jakość powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Wystarczy umieścić kulki w powietrzu, a one dzięki swojej bardzo lekkiej konstrukcji zawisną w pomieszczeniu i oczyszczą powietrze z kurzu i zanieczyszczeń.

Aeroball to rodzaj balonika z mieszanką helu i powietrza, obudowany filtrem o strukturze zainspirowanej budową komórek żywych organizmów. Kiedy filtr się napełni, Aeroball zaczyna powoli opadać. Jest to znak, że możliwości czyszczenia powietrza przez daną kulkę są wyczerpane i należy ją wymienić. Dzięki fluorescencyjnej powłoce na filtrze, która sprawia, że małe kulki absorbują światło w ciągu dnia i emitują je wieczorem, Aeroball może świecić na różne kolory. Efekt potęguje wydzielany przez kulki zapach, który użytkownik może wybrać zależnie od swoich upodobań.

288764550227310739
Źródło zdjęć: © (Finaliści EDL 2012, fot. Materiały prasowe)

"_ Praktycznie codziennie, przy każdej czynności wykorzystujemy zmysły. Dlatego są one najważniejszym czynnikiem podczas projektowania nowych urządzeń. " - powiedział Thomas Johannsson, przewodniczący jury. " Kulki Aeroball to niezwykle innowacyjny pomysł. Wykorzystują przestrzeń w nowy, wyjątkowy sposób oraz upiększają nasze otoczenie. Dzięki swojemu wyjątkowemu wzornictwu, zmieniają nasze postrzeganie filtrów czyszczących powietrze. " Drugie miejsce zajął Ben de la Roche z Nowej Zelandii, autor projektu Impress. Impress to chłodząca ścianka, w której wszystkie przechowywane produkty są dobrze widoczne, a nie zamknięte za drzwiami jak w zwykłej lodówce. Impress wykorzystuje technologię termo-akustyczną oraz argon i hel, które nie powiększają dziury ozonowej i są przyjazne dla środowiska. " Impress to doświadczenie wizualne, które dodatkowo oszczędza energię i ułatwia życie. _" - powiedział Dante Donegani, wręczając nagrodę.

Trzecie miejsce zajął Christopher Holm-Hansen z Danii, autor projektu Tastee. Tastee to wskaźnik smaku w formie łyżki, który wykorzystuje receptory podobne do ludzkich kubków smakowych. Wskazuje on, co powinniśmy dodać, aby nasza potrawa była pełna smaku. „_ Tastee to świetny przewodnik dla naszego podniebienia, który pozwala wydobyć szefa kuchni, który jest w nas. _”. - powiedział Davide Oldani, członek jury.

Christopher Holm-Hansen otrzymał również Nagrodę Publiczności. Na jego projekt Tastee zagłosowało ponad 100. użytkowników Facebooka.

Krótki materiał filmowy na temat zwycięzcy Electrolux Design Lab znajduje się poniżej:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)