Turcja - odkryto ogromne podziemne miasto. Trafili na nie przypadkiem

Turcja - odkryto ogromne podziemne miasto. Trafili na nie przypadkiem
Źródło zdjęć: © Woody Ochnio/East News
Arkadiusz Stando

13.07.2019 20:09, aktual.: 15.07.2019 13:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejne podziemne miasto odkryte w Turcji. Tym razem zupełnym przypadkiem odkryto mające blisko 5000 lat 3-poziomowe osiedle, mieszczące się w głębi ziemi. Znajduje się zaledwie 80 kilometrów na północ od dwóch słynnych podziemnych miast Turcji.

Pewnego dnia mieszkańcy 15 domów w miejscowości Çalış, w prowincji Nevshehir w Turcji, mieli nie lada niespodziankę. Ich mieszkania zostały zalane przez pochodzącą z nieznanych źródeł wodę. Służby miejskie rozpoczęły wypompowywanie wody, ale ich działania na niewiele się zdały.

Nie było wiadomo, skąd pochodzi woda, a więc rozpoczęto poszukiwania potencjalnego źródła. Natrafiono na tunel, który ze względów bezpieczeństwa został dawno zamknięty i zapomniany. Jego otwarcie okazało się nie lada wyzwaniem - musiały pomóc ciężkie maszyny.

Kolejne podziemne miasto w rejonie Kapadocji

Kiedy już udało się otworzyć właz do tunelu, oczom inżynierów ukazało się nieznane dotychczas podziemne miasto. To już nie pierwsze tego typu odkrycie w Turcji, a szczególnie w tym regionie. Na terenie historycznej Kapadocji znajdują się także Derinkuyu i Kaymaklı, zaledwie 80 kilometrów na południe od Çalış.

Podziemne miasto okazało się być zalane wodą. To stamtąd pochodziła ciecz, która zalała domy mieszkańców Çalış. Wstępne badania wykazały, że podziemne miasto miało trzy piętra i składało się z domów, tuneli i miejsc kultu. Według burmistrza, zajmuje powierzchnię blisko 1,2 kilometra kwadratowego.

Podziemnie miasto było znane już wcześniej

Okazało się również, że 25 lat temu natrafiono już na nie, ale odkrycie totalnie zignorowano. Zamiast tego, wejście do tunelu zostało zamurowane. A to z powodu wypadku - dziecko wpadło do szybu, a więc w celach zachowania bezpieczeństwa postanowiono zamknąć wejście.

Zobacz też: Susza odsłoniła nieznany dotąd pałac w Iraku. Ma ponad 3400 lat

Źródło: DailySabah

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (90)
Zobacz także