Pocisk naprowadzany laserem

Pocisk naprowadzany laserem

Pocisk naprowadzany laserem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
01.02.2012 09:55, aktualizacja: 03.02.2012 07:53

Wyposażony w miniaturowe płetwy sterowe i układ elektroniczny pocisk z broni palnej trafia tam, gdzie wskaże mu wiązka lasera - nawet, gdy nie posyła go strzelec wyborowy - informuje "New Scientist".

Opracowane w amerykańskim ośrodku Sandia National Laboratories pociski pomyślnie przeszły próby na poligonie. Aby sprawdzić, czy elektronika przetrwa potężne przeciążenie podczas wystrzału, naukowcy wyposażyli pociski w świecące diody, które pozwalają rejestrować na zdjęciu cały tor lotu. Potwierdziło się, że elektronika działa, a pocisk manewruje kierując się do oświetlonego laserem celu.

System jest skuteczny na odległość około 1,4 kilometra, co mniej więcej odpowiada możliwościom bardzo dobrego snajpera. Zainstalowany w przedniej części pocisku czujnik śledzi wiązkę oświetlającego cel lasera, a układ sterowania koryguje tor lotu za pomocą miniaturowych sterów. Jak wynika z symulacji, o ile niekierowany pocisk wystrzelony z odległości kilometra może zboczyć o 9 metrów, to naprowadzany laserem - tylko o 0,2 metra.

Wyzwaniem dla specjalistów z Sandii będzie stworzenie amunicji na tyle taniej, aby nadawała się do masowego stosowania. Wcześniej firma Taser International opracowała pocisk będący jednocześnie elektrycznym paralizatorem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)