Play: szczegóły sieci 4G LTE

Play: szczegóły sieci 4G LTE

Play: szczegóły sieci 4G LTE
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.09.2013 13:30

P4, operator sieci Play, zamierza wkrótce wystartować z siecią LTE, którą będzie promował pod marką 4G LTE. Do końca roku w jej zasięgu znajdzie się 13 miast. Oficjalna data startu to 11. listopada.

Wspomniane miasta to:
- Warszawa,
- Kraków,
- Wrocław,
- Łódź,
- Gdańsk,
- Gdynia,
- Sopot,
- Rzeszów,
- Częstochowa,
- Toruń,
- Wałbrzych,
- Koszalin,
- Tarnów.

P4 sieć LTE uruchomi na wygranych częstotliwościach z pasma 180. MHz. Wkrótce po otrzymaniu decyzji rezerwacyjnej, 5 z posiadanych 15 MHz operator zaczął wykorzystywać komercyjnie pod budowę sieci GSM. Działa ona już w kilku miastach i jest dostępna dla klientów.

Pozostałe 10 MHz przeznaczone zostało na sieć LTE. Oznacza to, że teoretyczna maksymalna do osiągnięcia prędkość będzie wynosiła 75 Mb/s w stronę do klienta. Operator ograniczy jednak tę prędkość do maksymalnie 15 Mb/s na kartę SIM, podobnie jak w sieci HSPA+ funkcjonuje ograniczenie w taryfach głosowych na poziomie 7 Mb/s.

P4 planuje wypełnić warunki rezerwacji do końca 2014 roku. Oznacza to, że powstanie wtedy co najmniej 3,2 tys. stacji, z których co najmniej 1,6 tys. zostanie wybudowanych w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Z sieci LTE będą mogli korzystać prawie wszyscy dotychczasowi klienci abonamentowi, wykluczone zostaną tylko bardzo stare taryfy. Wymiana karty SIM nie będzie konieczna. Użytkownicy prepaid do sieci LTE otrzymają dostęp w późniejszym czasie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)