Płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu

Płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu

Płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu
Źródło zdjęć: © VISA
28.04.2010 14:10, aktualizacja: 28.04.2010 15:55

Rozpoczęło się pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją płatniczą umieszczoną bezpośrednio na karcie SIM i przy zastosowaniu technologii NFC (łączności radiowej bliskiego zasięgu)

Aplikacja zbliżeniowa Visa mobile Banku Zachodniego WBK będzie oferowana posiadaczom konta<30 korzystającym z karty Visa Electron<3. payWave. Umieszczona zostanie na karcie SIM abonentów sieci Plus, którzy otrzymają obsługujący tę technologię telefon Samsung Avila. Zdaniem organizacji Visa Europe naturalnym kierunkiem rozwoju opartej o standard EMV technologii zbliżeniowej Visa payWave przeznaczonej do drobnych płatności jest umieszczenie tej aplikacji płatniczej na kartach SIM telefonów komórkowych.

Obraz
© (fot. VISA)

Technologia zbliżeniowa Visa payWave do drobnych płatności została sprawdzona w działaniu - liczba kart płatniczych z tą funkcjonalnością w Europie przekroczyła obecnie 8 mln. Została też przetestowana w różnych pilotażach płatności mobilnych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Finlandii czy Hiszpanii. Dzięki technologii NFC transakcji zbliżeniowych telefonami komórkowymi można dokonywać we wszystkich miejscach oznaczonych symbolem akceptacji Visa payWave. Pierwsza w Polsce transakcja zbliżeniowa Visa payWave telefonem komórkowym miała miejsce w czerwcu 200. r. Była to płatność zrealizowana telefonem z zainstalowaną na karcie aplikacją Visa payWave, który normalnie był wykorzystywany w Londynie.

Pierwszym etapem obecnego wdrożenia jest wybór pierwszych użytkowników: klientów Banku Zachodniego WBK korzystających z sieci Plus i często używających kart zbliżeniowych Visa payWave wydanych przez BZ WBK. Takim osobom, dodatkowo mieszkającym w jednej z trzech aglomeracji - poznańskiej, wrocławskiej i warszawskiej - będzie proponowane korzystanie z najnowszych płatności zbliżeniowych przy pomocy komórki z zainstalowaną na karcie SIM aplikacją Visa payWave. Telefony będą przekazywane po skontaktowaniu się z wybranymi osobami i upewnieniu się, że chciałyby korzystać z tej technologii. Pierwsza partia 50. telefonów wyposażonych w kartę SIM ze zbliżeniową aplikacją płatniczą Visa payWave zostanie przekazana użytkownikom w maju i czerwcu br. Są to telefony Samsung Avila, jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację zbliżeniową Visa payWave za transakcję o niskiej wartości jest równie prosta, jak płatność kartą zbliżeniową z funkcjonalnością Visa payWave. Po tym, gdy sprzedawca wprowadzi do terminalu kwotę transakcji nie przekraczającą 5. zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika.

Badania wskazują, że konsumenci nie mogą żyć bez komórki: 85. uważa, że od komórki zależy jakość ich życia, a 33% wolałoby zgubić portfel niż komórkę.

We wspólnym wdrożeniu płatności zbliżeniowych Banku Zachodniego WBK, sieci Plus oraz organizacji Visa Europe jest wykorzystywane rozwiązanie OTA (ang.: over the air), czyli zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory nie stosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, Bank Zachodni WBK będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej Visa payWave na karcie SIM zdalnie. Oznacza to, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus.

Telefonem komórkowym z aplikacją Visa payWave można dokonać płatności zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS przyjmujących płatności kartami z funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave w Europie. Takich terminali jest obecnie w Wielkiej Brytanii, tj. na najbardziej zaawansowanym rynku płatności zbliżeniowych Visa payWave, ok. 2. tys. W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcjonalnością Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald's czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Oprócz eService do grona agentów rozliczeniowych obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave dołączyły już BPH oraz (pilotażowo) First Data Polska, a wkrótce instalowanie czytników rozpoczną kolejni agenci. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy.
Do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave, które torują drogę płatnościom mobilnym, przygotowuje się 7 kolejnych banków członkowskich Visa. Do końca 2010 r. w Polsce powinno być ponad 2 mln kart Visa payWave wydanych przez 8 banków członkowskich Visa Europe, w tym pierwszego wydawcę tych kart, Bank Zachodni WBK.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)