Plagi polskiego internetu

Plagi polskiego internetu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

18.10.2011 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyłudzenia tożsamości i informacji (tzw. phishing) oraz oszustwa w e-handlu to największe plagi w polskim Internecie. Liczba wszczętych postępowań w tych sprawach rośnie o kilkanaście procent rocznie

Wyłudzenia tożsamości i informacji (tzw. phishing) oraz oszustwa w e-handlu to największe plagi w polskim Internecie. Liczba wszczętych postępowań w tych sprawach rośnie o kilkanaście procent rocznie - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie ma miesiąca, aby polskich internautów nie dotknął masowy atak phishingowy. Ten proceder polega na wyłudzaniu danych, takich jak hasło do konta bankowego, pin i numer karty kredytowej. Oszuści wykorzystują do tego specjalnie spreparowane e-maile, a ostatnio SMS-y, udające te wysyłane przez banki.

Na celowniku przestępców coraz powszechniej też znajdują się kupujący i sprzedający w sieci. _ "Prosta zasada: handel sieciowy bardzo się spopularyzował. I oszuści to wykorzystują" _ - mówi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Marek Bentkowski z Instytutu Informatyki Śledczej ostrzega, że coraz częściej internetowi oszuści podszywają się pod kupujących i już na samym końcu procesu wykradają zamówione przedmioty. Stosują też inne, wyszukane sposoby: _ "Wysyłają spreparowany e-mail do kupującego, że wygrał aukcję. Podają w nim dane osoby, która faktycznie wystawiła towar, ale numer konta bankowego należy już do nich" _ - opowiada Bentkowski.

Wzrost przestępstw tego typu widać w statystykach policji. Gdy w 1999 roku wszczęto 182 postępowania w związku z naruszeniem tajemnicy korespondencji i 152 związane z ochroną danych osobowych, to w ubiegłym roku było ich odpowiednio 1194 i 330. W I połowie tego roku wszczęto postępowanie w blisko 3,7 tys. takich spraw.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)