Piraci w Jaśle - policja działa sprawnie

Piraci w Jaśle - policja działa sprawnie

Piraci w Jaśle - policja działa sprawnie
Źródło zdjęć: © chip.pl
16.11.2011 12:53

W pierwszych dniach listopada funkcjonariusze Policji przeprowadzili skuteczne działania
w zakresie ochrony praw własności intelektualnej oraz przemysłowej. W jednej z jasielskich firm policjanci ujawnili płyty, twarde dyski i komputery z nielegalnymi programami i systemami operacyjnymi.

W minionym tygodniu Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KPP w Jaśle wkroczyli do siedzib kilku jasielskich firm. Z informacji, jakie posiadali wynikało, że mogą być tam użytkowane komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Podczas działań funkcjonariuszy wspierał specjalista z zakresu weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych i ochrony praw autorskich.

W jednej z kontrolowanych firm na większości z używanych komputerów zainstalowane były nielegalne wersje m.in. systemów operacyjnych i pakietów biurowych oraz innych specjalistycznych programów np. służących do projektowania i obróbki graficznej. Ponadto, w trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli płyty CD-R również zawierające nielegalne wersje oprogramowania.

Zabezpieczone płyty, dyski i komputery przekazane zostaną do szczegółowej analizy laboratoryjnej. Biegły sądowy oszacuje również straty jakie poniosły firmy posiadające prawa autorskie do używanych nielegalnie programów. Jeżeli wydane opinie potwierdzą wstępne ustalenia, wówczas osobom odpowiedzialnym za ten proceder grozić będzie kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)