Pilne! Wyciekły hasła do 16 mln kont e‑mail

Pilne! Wyciekły hasła do 16 mln kont e-mail
Źródło zdjęć: © SXC.hu

22.01.2014 09:30, aktual.: 22.01.2014 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hakerzy uzyskali dostęp do kont e-mailowych 16 milionów osób -
ostrzegł we wtorek niemiecki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informatycznego (BSI), powołując
się na analizy przeprowadzone przez naukowców i organy ścigania.

Analizowane były tzw. botnety - grupy komputerów, które hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem i nad którymi mogą przejmować kontrolę. Rzecznik BSI Tim Griese odmówił podania szczegółów, powołując się na dobro śledztwa. Powiedział jedynie, że - jak się wydaje - większość poszkodowanych ma konta e-mailowe w Niemczech.

Adresy e-mailowe, do których hakerzy uzyskali hasła dostępu, BSI wprowadził do specjalnej bazy danych, umożliwiając internautom sprawdzenie, czy padli ofiarą cyberprzestępców. Poszkodowanym udziela się też porad dotyczących dalszego postępowania.

Zagrożenie jest szczególnie poważne w przypadku internautów, którzy swego hasła do e-maila używają też jako hasła dostępu do profilu na portalu społecznościowym, do konta w sklepie online itp. Wszystkim przypomina się, że każde konto w internecie powinno być zabezpieczone osobnym hasłem, gdyż w przeciwnym razie hakerzy mają ułatwione życie.

Ci, którzy padli już ofiarą "kradzieży tożsamości", powinni niezwłocznie pozmieniać wszystkie hasła, a także przeskanować komputer aktualnym oprogramowaniem antywirusowym. Na stronie internetowej BSI zamieszczono porady dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)