Pierwszy trojan SMS dla Androida

Pierwszy trojan SMS dla Androida

Pierwszy trojan SMS dla Androida
11.08.2010 13:06, aktualizacja: 11.08.2010 13:18

Kaspersky Lab informuje o wykryciu pierwszego szkodliwego programu z kategorii trojan SMS atakującego smartfony działające pod kontrolą systemu operacyjnego Android firmy Google. Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a, jak nazwano tego szkodnika, zainfekował wiele urządzeń mobilnych.

Program ten infekuje smartfony z systemem operacyjnym Android, podszywając się pod nieszkodliwą aplikację do odtwarzania multimediów. Program wyświetla pytanie, czy użytkownik chce zainstalować plik o rozmiarze ponad 1. KB ze standardowym rozszerzeniem dla Androida .APK. Po zainstalowaniu się na telefonie trojan zaczyna wysyłać SMS-y na numery o podwyższonej opłacie bez wiedzy i zgody właściciela. W rezultacie pieniądze z konta użytkownika trafiają na konto cyberprzestępców.

Trojany SMS stanowią obecnie najbardziej rozpowszechnioną klasę szkodliwego oprogramowania dla telefonów komórkowych, jednak Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a jest pierwszym tego typu programem stworzonym specjalnie dla platformy Android. Już wcześniej miały miejsce odosobnione przypadki zainfekowania systemu Android oprogramowaniem spyware. Pierwszy taki program pojawił się w 200. roku.

Kaspersky Lab zaleca użytkownikom, aby zwracali uwagę, do jakich usług aplikacja żąda dostępu podczas instalacji. Chodzi tu o dostęp do usług premium rate, które naliczają opłaty za wysyłanie SMS-ów i rozmowy telefoniczne. Jeżeli podczas instalacji aplikacji użytkownik wyrazi zgodę na takie funkcje, smartfon będzie mógł wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y bez dalszej autoryzacji.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)