Pierwszy polski solarny katamaran Tesla-21

Pierwszy polski solarny katamaran Tesla-2114.01.2015 12:39
Pierwszy polski solarny katamaran Tesla-21
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Luksus przyjazny środowisku? Czemu nie! Tydzień temu w Gdańsku trójmiejska stocznia Green Dream Boats wprowadziła na rynek wieloosobową łódź napędzaną w całości energią słoneczną. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja wyprodukowana w Polsce.

Dzięki swojemu napędowi jest to jednostka o zerowej emisji hałasu i spalin. Wizualnie jednostka przypomina luksusowe katamarany i należy przyznać, że wygląda dość imponująco. Jako jedyna na polskim rynku jednostka, pozwala na nawigację przy wykorzystaniu wyłącznie energii słonecznej. Dzięki specjalnemu systemowi ładowania energii oraz zastosowanych paneli słonecznych, nawet w pochmurne dni podróż może potrwać aż do ośmiu godzin. Aby zapobiec samotnemu dryfowaniu z pustą baterią, w standardowym wyposażeniu łodzi znajduje się monitor poziomu baterii. Dzięki zastosowaniu GPS urządzenie poinformuje nas również jaki dystans możemy jeszcze przepłynąć przy utrzymaniu tej samej prędkości.

Na 6,5-metrowym pokładzie o szerokości kadłuba 2,3 m znaleźć się może do dziesięciu osób. Każda z nich podziwiać może panoramiczne widoki bez hałasu silnika. Należy zaznaczyć, że dzięki zastosowaniom przyjaznym dla środowiska, Tesla-2. może poruszać się również w pobliżu rezerwatów przyrody czy parków narodowych, będących strefą ciszy. Głównie dzięki temu już w tym roku będziemy mogli wsiąść do Tesli na Mazurach.

Producent przywiązał wielką wagę do zapewnienia jednostce stabilności i wytrzymałości, a przez to bezpieczeństwa pasażerów. Katamarany Tesla-2. należą do najlżejszych w swojej klasie i przy pełnym obłożeniu rozwijają prędkość do 14 km/h. Pierwsze sprzedane jednostki będą dostępne dla turystów w nadmorskim Gdańsku i Helu oraz we Wrocławiu i Krakowie.

288759180981319827
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Bardzo nas cieszy fakt, że producenci szeroko pojętych sprzętów użytkowych przywiązują coraz większą wagę do ochrony środowiska i sięgają po ekologiczne rozwiązania. Jest to swego rodzaju kolejny krok ku zachowaniu naszego –. w większej mierze już niestety zdegradowanego – otoczenia w jak najlepszym i najtrwalszym stanie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)