Pierwszy lot drona Taranis

Pierwszy lot drona Taranis

Pierwszy lot drona Taranis
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.10.2013 12:56, aktualizacja: 29.10.2013 08:01

Taranis - eksperymentalny samolot bezzałogowy brytyjskiej armii rozpoczął loty testowe. Tak wynika z dokumentów, jakie opublikował parlament Wielkiej Brytanii. Angielskie Ministerstwo Obrony na razie powstrzymuje się od jakichkolwiek komentarzy związanych z testami nowej broni podkreślając, że nie będzie się wypowiadać, dopóki próby nie zostaną zakończone.

Dron Taranis jest demonstratorem dla bojowego, bezzałogowego statku powietrznego. Broń powstaje głównie we współpracy brytyjskiego Ministerstwa Obrony oraz koncernu zbrojeniowego BAE Systems, ale w pracach uczestniczą również takie firmy, jak: Rolls Royce, QinetiQ czy GE Aviation Systems. Gdy osiągnie pełnię możliwości bojowych, dron będzie mógł brać udział w misjach międzykontynentalnych. Taranis może przenosić różne rodzaje uzbrojenia, które pozwala atakować zarówno cele naziemne, jak i znajdujące się w powietrzu. Maszyna jest wykonana w technologi Stealth, dzięki czemu jest trudno wykrywalna dla radarów, zaś sterowanie dronem odbywa się za pomocą połączenia satelitarnego.

Pierwszy prototyp Taranisa został zaprezentowany przez BAE Systems już w lipcu 201. r. i kosztował 143 mln funtów (ok. 700 mln zł). Co ciekawe, jeszcze przed ujawnieniem prototypu, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii musiało w 2009 roku zaprzeczać, że dron Taranis wykonywał loty próbne w pobliżu uszkodzonej turbiny wiatrowej. Wszystko przez oświadczenia miejscowych mieszkańców, którzy zgodnie twierdzili, że widzieli UFO.

Warto też zobaczyć film z oficjalnej prezentacji drona Taranis. Takiej oprawy nie powstydziłby się nawet George Lucas:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)