Pierwsze cyfrowe prawo jazdy

Pierwsze cyfrowe prawo jazdy15.12.2014 09:41
Pierwsze cyfrowe prawo jazdy
Źródło zdjęć: © chip.pl

Jeden ze Stanów w USA, Iowa, chce wprowadzić cyfrowe odpowiedniki prawa jazdy z formie aplikacji na smartfony.

Aplikacja ma działać na urządzeniach z systemem Android i iOS, co może stanowić pewien problem dla użytkowników telefonów z innym systemem operacyjnym. Na szczęście, przez dłuższy czas planowane jest jednoczesne zachowanie tradycyjnego dokumentu.

Według wstępnych informacji Departament Transportu stanu Iowa chce wprowadzić cyfrowe wersje praw jazdy już w 2015 roku, jednak rzecznik departamentu, Andrea Henry, nie chciała jednoznacznie potwierdzić kwestii daty premiery. Stwierdziła za to, że najpierw należy uporać się z rozwiązaniem kilku kwestii, związanych z bezpieczeństwem użytkowania aplikacji, a równocześnie zapewnieniem prywatności użytkowników.

Ta ostatnia kwestia ma zostać zapewniona w prosty sposób - smartfon z wyświetlonym cyfrowym prawem jazdy ma nie opuszczać ręki użytkownika. Nie będzie więc dochodziło do sytuacji, w której policjant zabiera na chwilę prawo jazdy i udaje się do swojego samochodu, by spisać dane. Dzięki specjalnemu czytnikowi wszystko zostanie zeskanowane w ciągu ułamków sekundy.

Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają jednak uwagę, że będzie to kolejny pretekst do używania smartfona podczas jazdy, co grozi oczywiście spowodowaniem wypadku. Przede wszystkim jednak najważniejszą kwestią, z jaką trzeba się tu uporać, jest stuprocentowe zabezpieczenie aplikacji przed cyfrowymi podróbkami.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nie instalujcie najnowszej aktualizacji do Windows 7!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)