Pierwsza publicznie dostępna drukarka 3D!

Pierwsza publicznie dostępna drukarka 3D!

Pierwsza publicznie dostępna drukarka 3D!
Źródło zdjęć: © chip.pl
05.06.2013 10:30

Na terenie kampusu Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley pojawił się nowy automat, który nie sprzedaje kanapek, kawy, czy zimnych napojów. Dreambox to pierwsza publicznie dostępna drukarka 3D!

Stworzona przez trzech absolwentów z Berkeley drukarka Dreambox ma "zdemokratyzować" druk 3D, udostępniając tę technologię każdemu, kto zechce z niej skorzystać.

Prezes firmy produkującej Dreamboxa, David Pastewka, w wywiadzie dla stacji CBS zdradził, że pomysł na "publicznie dostępny automat do druku 3D" zrodził się z frustracji. Kiedy Pastewska studiował w Berkeley, czas oczekiwania na skorzystanie z jednej z drukarek 3. wynosił średnio 30 dni. To według Pastewki o wiele za dużo.

- _ Udostępniając masowo druk 3D, zachęcamy ludzi do korzystania z tej technologii I tak rzeczywiście dzieje się na terenie kampusu. Ludzie drukują części biżuterii, robotów, obudowy telefonów, jeden ze studentów dziennikarstwa próbował nawet wydrukować sławny model Liberatora - operacja ta została zablokowana, gdyż umowa licencyjna Dreamboxa nie pozwala na wykorzystanie urządzenia do drukowania broni palnej. _

Niestety nie wiemy, w jaki sposób drukarka poznała, co drukuje. Jeśli Dreambox porównuje po prostu pliki z modelami 3. dostarczonymi przez użytkowników z "czarną listą", uzupełnianą przez producenta, to obejście takiej blokady nie wydaje się trudne. Chyba nie mamy innego wyjścia, niż pogodzić się z tym, że za kilka-kilkanaście lat, każdy kto będzie chciał wydrukować sobie pistolet, będzie mógł to zrobić. Być może nawet za rogiem, w pierwszym lepszym centrum handlowym ze stojącymi na korytarzach różnorakimi automatami.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Nie mam problemu z Windows 8, ale z Dellem i HP"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)