Picasa 3.9 - integracja z Google+ i nowe efekty

Picasa 3.9 - integracja z Google+ i nowe efekty

Picasa 3.9 - integracja z Google+ i nowe efekty
Źródło zdjęć: © WP.PL
12.12.2011 12:09, aktualizacja: 12.12.2011 12:42

Google udostępniło nową wersję oprogramowania do katalogowania zdjęć. Główną zmianą w Picasie 3.9 jest integracja programu z serwisem społecznościowym Google'a. Teraz możliwe jest bezpośrednie udostępnianie plików w Google+. Program wzbogacono również o zestaw efektów i narzędzi edycyjnych.

Do tej pory Picasa umożliwiała udostępnianie zdjęć i filmów w albumie publicznym, albumie niewyświetlanym publicznie oraz wybranym kontaktom Gmail. Od teraz, jeśli posiadamy konto w serwisie społecznościowym Google+ możemy udostępniać pliki bezpośrednio w utworzonych przez siebie kręgach. Będą one widoczne w strumieniach innych osób, a jeśli ktoś nie korzysta z Google+, otrzyma wiadomość e-mail z zaproszeniem do obejrzenia albumu bez konieczności dołączania do usługi.

Warto dodać, że zdjęcia możemy wrzucić w oryginalnej rozdzielczości lub "najlepszej do udostępniania w internecie", czyli 2048x204. pikseli - obrazy w tej rozdzielczości nie pomniejszają naszego limitu danych.

Zmiany dotyczą także tagowania osób na zdjęciach. Jeśli dołączyłeś już do grona użytkowników Google+, będą one miały teraz bardziej społecznościowy charakter. W rozwijalnym menu zostaną wyświetlone osoby z listy naszych kontaktów Gmail i kręgów. Jeśli będziemy chcieli otagować zdjęcie osobą z tej listy, automatycznie zostanie ona o tym powiadomiona w wiadomości e-mail i będzie mogła potwierdzić oznaczenie.

Picasa 3.9 została wzbogacona także o zestaw nowych efektów i narzędzi do korekcji zdjęć. Dwukrotne klikniecie zdjęcia daje dostęp do menu złożonego z pięciu kart. Korekcje podstawowe umożliwią dokonanie prostych modyfikacji zdjęć, takich jak przycinanie, prostowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, retusz skaz, ustawienie automatycznego kontrastu i koloru czy dodanie tekstu. Zakładka dostrajanie pozwoli zmienić kolory i oświetlenie zdjęcia, a także dostosować temperaturę kolorów.

Z kolei zakładka efekty agreguje 1. efektów, które pozwolą zmodyfikować zdjęcia w taki sposób, aby były bardziej interesujące. Taki rezultat będziemy mogli osiągnąć np. poprzez wyostrzenie, konwersja do sepii lub czerni i bieli, zmianę zdjęcia na cieplejsze, zastosowanie odcienia, nasycenia kolorów, dodanie ziarna itp. Ciekawostką jest funkcja edycji w usłudze Picnik, która umożliwia dodawanie do zdjęć za pośrednictwem internetu rozmaitych efektów, naklejek i ramek. Dodatkowo, wśród zgrupowanych na dwóch kartach efektów znajdziemy m.in. Winietowanie, Ortoneska, Proces krosowy i Komiks. Nowością jest także edytowanie zdjęć w układzie porównawczym.

Program Google Picasa 3.9 można pobrać z naszego działu z plikami klikając na poniższy link.

SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)