Phisherzy atakują przez iTunes

Phisherzy atakują przez iTunes

Phisherzy atakują przez iTunes
Źródło zdjęć: © Apple
22.05.2008 09:03

Firma Apple poinformowała o wykryciu działalności phisherów wymierzonej w użytkowników internetowego sklepu muzycznego iTunes. Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii iTunes Music Store.

Użytkownicy w ostatni poniedziałek zaczęli otrzymywać wiadomości pocztowe, informujące o rzekomej konieczności wprowadzenia pewnych poprawek w ich kontach w iTunes. W treści e-maila zawarty był link do spreparowanej strony, imitującej witrynę iTMS. Internauta namawiany był do podania w znajdującym się tam formularzu takich danych, jak choćby numer ubezpieczenia społecznego ( Social Security ), panieńskie nazwisko matki oraz numer i PIN karty kredytowej.

To nowy typ ataku phisherskiego - dotychczas celami cyberzłodziei byli zwykle klienci banków i internetowych usług płatniczych ( PayPal, eBay, Citibank czy - jak to miało niedawno miejsce w Polsce - Banku Zachodniego WBK S.A. - http://www.pcworld.pl/news/144897.html ).

Phisherzy dostrzegli chyba rosnącą popularność serwisu iTunes Music Store - sklep ma wystarczająco dużo klientów, aby stać się celem ataku. Istotnym czynnikiem może też być w tym wypadku profil użytkowników serwisu - przeważnie osób młodych, dzieci, nastolatków, młodych dorosłych. Uważa się, że młodzi ludzie są zwykle bardziej zaawansowani technologicznie i lepiej zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami, niż starsze pokolenie, jednak nierzadko dość luźno podchodzą oni do kwestii bezpieczeństwa w Sieci, np. publikując swoje personalia w serwisach społecznościowych.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)