Philips kończy z produktami RTV

Philips kończy z produktami RTV
Źródło zdjęć: © flickr / chuwasg / CC

31.01.2013 10:40, aktual.: 31.01.2013 16:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po ponad 30 latach obecności na rynku RTV holenderski Philips sprzedaje swój dział Lifestyle Entertainment japońskiej firmie Funai

Na rynku RTV Philips obecny był od lat 30. XX w. - był wtedy największym na świecie producentem odbiorników radiowych. W 1972 firma zaprezentowała pierwszą nagrywarkę kaset wideo, a w 1983 roku, równolegle z Sony, Philips pokazał dysk kompaktowy. Pomimo tych wielkich sukcesów, od jakiegoś czasu obserwujemy wycofywanie się koncernu z kolejnych rynków, na których Holendrzy przegrywają głównie z agresywnymi koncernami azjatyckimi. Po wycofaniu się z produkcji telewizorów i telefonów komórkowych, Philips kończy również z rynkiem RTV.

Sprzedaż całego działu konsumenckich produktów RTV jest elementem restrukturyzacji firmy i skupienia się na bardziej specjalistycznych rynkach: zdrowotnym i oświetleniowym. Koncern wciąż będzie jednak produkował sprzęt AGD. Nowym właścicielem działu RTV Philipsa jest japońska firma Funai. Wartość transakcji wyniosła 15. mln euro, do których należy jeszcze doliczyć opłatę za wykorzystywanie marki Philips w produktach RTV tworzonych przez Funai.

- _ Nasz dział produktów konsumenckich stanowi zaledwie margines całej grupy, dlatego nadeszła pora by wycofać się z elektroniki konsumenckiej. _ - powiedział Frans van Houten, prezes Philipsa - _ Od momentu powstania rozrywki online, ludzie przestali kupować odtwarzacze Blu-ray i DVD. _ - dodał.

Philips zamierza skupić się teraz na sprzęcie medycznym - przychody z tej gałęzi stanowią aż 4. proc. wszystkich przychodów koncernu - oraz oświetleniowym. Przychody ze sprzedaży urządzeń konsumenckich stanowią 26 proc. wszystkich przychodów Philipsa, z czego za sporą część odpowiada gałąź AGD. Decyzja koncernu jest więc zrozumiała, a nam - konsumentom pozostaje tylko pamiętać, że sięgając po telewizor albo słuchawki Philipsa, tak naprawdę kupujemy sprzęt zupełnie innej firmy.

Philips poinformował nas, że finalizacja transakcji z Funai przewidywana jest na drugą połowę 201. roku. Konsumenci będą natomiast mogli nadal korzystać z produktów pod marką Philips. Zobowiązania firmy Philips w zakresie wszystkich rodzajów gwarancji oraz pomocy technicznej pozostają bez zmian.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)