Pełnia księżyca - lipiec 2018

Pełnia księżyca -  lipiec 2018

Pełnia księżyca -  lipiec 2018
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.07.2018 16:44

Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce 27 lipca 2018. Sprawdź, jaki wpływ ma Księżyc na przyrodę, sen i samopoczucie.

Pełnia Księżyca

Oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce określają fazy Księżyca. Wyróżniamy cztery podstawowe fazy księżyca, jakimi są: nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz trzecia kwadra. Pełnia Księżyca ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca (jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce). Ostatnia pełnia księżyca była 28 czerwca 2018 o godzinie 06:45, a następna będzie 27 lipca 2018 o 22:22.

Księżyc, a natura

Przypływy i odpływy są uzależnione nie tylko od kształtu nabrzeża i wielkości akwenu, ale również siły pływowej. Siła pływowa jest niczym innym jak siłą przyciągania Księżyca oraz Słońca. Jest ona zmienna w zależności od obrotu Ziemi oraz pozycji Księżyca i Słońca w stosunku do Ziemi. To właśnie podczas pełni Księżyca i nowiu występują najsilniejsze pływy. Zdaniem ekspertów ogromne pływy, które miały miejsce 3-4 mld w znacznym w stopniu przyczyniły się do powstania życia na Ziemi.

Pełnia Księżyca i jej wpływ na sen

Eksperymenty przeprowadzone w laboratoriach wskazały, iż podczas pełni Księżyca ludzie biorący udział w teście zasypiali o kilka minut dłużej. Co ciekawe, zarówno ich sen jak i faza głębokiego snu były o kilka minut krótsze niż w przypadku osób badanych w innym okresie. Zauważono też, że w czasie pełni Księżyca organizm ludzki produkuje mniej serotoniny określanej mianem „hormonu szczęścia”. Zaburzenia w produkcji tego hormonu mają wpływ nie tylko na bezsenność lecz także na szereg różnych parametrów naszego ciała takich jak temperatura, ciśnienie krwi oraz skurcze mięśni gładkich.

Samopoczucie podczas pełni Księżyca

Blokowanie syntezy serotoniny wzmaga apetyt, a podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje na pracę oskrzeli, jelit, naczyń krwionośnych… oraz macicy. To dlatego w dni, w które wypada pełnia Księżyca u kobiet w ciąży zwiększone jest prawdopodobieństwo porodu. Podczas pełni stajemy się bardziej nerwowi i wykazujemy większe skłonności do wybuchów agresji. U niektórych w czasie trwania pełni Księżyca pojawiają się również wyraźne spadki nastroju, a nawet myśli depresyjne. W tym okresie warto postawić na wyciszenie, na przykład poprzez medytację oraz jogę. Poza bezsennością często spotyka się również silne migreny, a krew zmniejsza swoją krzepliwość. Dowiedziono, że nawet proste operacje przeprowadzone w okresie pełni są obciążone ryzykiem krwotoku. Nasza wrażliwość na ból także może ulec anomalii ze względu na zaburzenia hormonalne. Pełnia księżyca to czas, w którym organizm może zatrzymywać więcej płynów, a co za tym idzie wykazywać tendencje do puchnięcia. Rozpoczynanie diety odchudzającej podczas pełni Księżyca jest niewskazane, podobnie jak usuwanie brodawek i plam. Należy również mieć na uwadze, że podczas pełni Księżyca jesteśmy bardziej podatni na skutki uboczne stosowanych leków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)