Papier do drukarki wielokrotnego użycia

Papier do drukarki wielokrotnego użycia
Źródło zdjęć: © SXC.hu

16.03.2012 10:56, aktual.: 16.03.2012 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjscy naukowcy opracowali metodę usuwania tonera z zadrukowanego papieru i co za tym idzie - całych wydruków.

Zespół naukowców z University of Cambridge pod kierownictwem prof. inżynierii Juliana Alwooda, opracował technologię likwidacji wydruków laserowych i atramentowych z papieru, bez powodowania jego uszkodzeń.

Toner jest nakładany na papier po rozgrzaniu, sam proces usuwania druku jest podobny. Nasnosekundowe impulsy zielonego lasera są absorbowane przez ciemny toner, podczas kiedy jasny papier jest przezroczysty dla lasera. Rozgrzany toner wyparowuje z papieru, którego włókna zostają nienaruszone. Jak powiedział „Technology Revie”. prof. Alwood, użyto krótkich, nanosekundowych impulsów lasera, aby rozgrzewający się toner nie przeniósł ciepła na papier i w miejscach, w których był naniesiony, włókna nie przebarwiły się, pozostawiając cienie wydrukowanych liter i znaków.

Jak zauważył jeden z zaangażowanych w projekt badaczy David Leal-Ayala, wdrożenie techniki do nowych urządzeń drukujących może nastąpić bardzo szybko po opracowaniu nowej głowicy drukującej i zarazem usuwającej druk. Głowica ta być może jednak będzie wyposażona w dwa lasery. Do rozgrzania tonera w celu jego usunięcia potrzebna jest bowiem wyższa temperatura i nie wiadomo, czy ten sam laser będzie mógł być użyty zarówno do druku, jak i do usunięcia tonera.

Według opisu badań opublikowanego w "Proceedings of the Royal Society A", wytworzenie nowej głowicy drukującej, umożliwiającej stworzenie papieru wielokrotnego użycia zredukuje emisję dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie procesu recyklingu, w najgorszym razie o połowę, w najlepszym do 1/2. obecnej emisji. Znacznie spadną też koszty samego procesu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także