Oto najdłuższy tramwaj w Polsce

Oto najdłuższy tramwaj w Polsce

Oto najdłuższy tramwaj w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP/Stanisław Rozpędzik
20.04.2012 10:22, aktualizacja: 20.04.2012 15:39

W piątek na krakowskie ulice wyjedzie najdłuższy jednoczłonowy tramwaj w
Polsce, który mierzy 40,5 metra. Pojazd zbudowany we wrocławskiej firmie Protram na początku będzie jeździł na linii 1 oraz 50.

Jak poinformował w czwartek dziennikarzy prezes krakowskiego MPK Julian Pilszczek, po zakończeniu trwającego obecnie remontu skrzyżowania pod teatrem Bagatela tramwaj na stałe zostanie skierowany na linię 4 łączącą Nową Hutę z Bronowicami.

Najdłuższy, składający się z jednego członu tramwaj w Polsce powstał we wrocławskiej firmie Protram. Pojazd ma 40,5 metrów długości, zmieści się w nim 30. pasażerów, w tym 57 osób na miejscach siedzących.

Szef krakowskiego MPK zapewnia, że tramwaj jest przystosowany do korzystania z istniejącej infrastruktury torowej w Krakowie. Przypomniał, że obecnie w mieście eksploatuje się składy o około 2 metry dłuższe. Są to tramwaje jeżdżące na liniach 4 i 13. złożone z trzech połączonych wagonów.

Tramwaj wyposażony jest w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, elektroniczne tablice wyświetlające trasę przejazdu oraz nowoczesne kasowniki, w którym będzie można sprawdzić wszystkie dane zapisane na Krakowskiej Karcie Miejskiej. Pojazd kosztował około 5,5 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)